Skóra zimą. Nawilżamy czy natłuszczamy?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2022 13:04
Kiedy wychodzimy na zimowy spacer, powinniśmy najpierw odpowiednio się do niego przygotować i zadbać o naszą skórę. - Czy zimą lepiej stosować kosmetyki nawilżające czy jednak tłuste? - pytamy w Programie 1 Polskiego Radia. Kosmetolog Joanna Chatizow wyjaśnia, w jaki sposób należy chronić skórę podczas mrozów.
Zimą szczególnie warto dbać o skórę
Zimą szczególnie warto dbać o skórę Foto: pixabay
  • Wazelina kosmetyczna nie nawilża naszej skóry. Jeżeli chcemy ochronić usta, powinniśmy zdecydować się na inne kosmetyki
  • Zimą lepiej korzystać z kosmetyków tłustych
  • Jeśli jesteśmy alergikami, możemy skorzystać z kremów dla dzieci

Niektóre panie korzystają zimą z wazeliny kosmetycznej. Ich zdaniem ten kosmetyk świetnie nawilża i chroni przed spękaniem warg. - Wazelina nie nawilża. Nie ma takiej możliwości, ponieważ jest to węglowodór, który nie wchodzi w reakcję z naszą skórą - wyjaśnia Joanna Chatizow.

- Działa tylko i wyłącznie ochronnie. Dzięki temu, że tworzy warstwę okluzyjną, nie tracimy wody, która jest zgromadzona w naszych tkankach. Dlatego możemy mieć wrażenie, że skóra i usta są bardziej nawilżone. Ja także lubię wazelinę do ust i nie widzę w tym nic złego, ale generalnie mamy dużo większy wybór na rynku i nie musimy ograniczać się tylko do wazeliny - dodaje.

Joanna Chatizow odradza smarowanie wazeliną policzków i nosa. - Wazelina na takich dużych powierzchniach może się zetrzeć i nie ma typowego działania ochronnego na dłuższy czas. Może też powodować powstawanie zaskórników. Dla osób dorosłych jest to absolutnie niewskazane - słyszymy.

Posłuchaj
07:06 Jedynka/Cztery pory roku - 20.01.2022 skóra Skóra zimą. Nawilżamy czy natłuszczamy? (Jedynka/Cztery pory roku)

Jaki krem na zimę?

Kiedy podczas mrozu zamierzamy wyjść na dwór, często zastanawiamy się, z którego kremu powinniśmy skorzystać. Półtłusty czy tłusty?

- W tej chwili to nie ma już takiego znaczenia, jak kiedyś, gdy mówiło się, że kremy nawilżające są tylko do domu i nie można w nich wychodzić na mróz, bo na mrozy przeznaczone są tylko kremy tłuste (…). Nie ma znaczenia, czy używamy kosmetyków nawilżających czy tłustych, chociaż oczywiście zimą lepiej korzystać z kosmetyków tłustych, które tworzą jeszcze pewną warstwę - tłumaczy Joanna Chatizow.

Kosmetolog zauważa, że już nawet sam podkład stanowi zimą ochronę. - Jeżeli dołożymy do tego puder sypki, to jest to świetna ochrona. Wtedy też tworzy się warstwa ochronna, która powoduje, że skóra nie marznie - przyznaje.

Krem dla dzieci

W drogeriach i aptekach możemy kupić kosmetyki dla dzieci przeznaczone na mróz czy zimno. Zdaniem Joanny Chatizow są one odpowiednie dla naszych pociech. A czy sami możemy je stosować?

- Skóra dorosłego człowieka jest bardziej wymagająca. W związku z tym nie ograniczajmy się do kremów dla dzieci. Chyba że jesteśmy alergikami. Jeżeli źle znosimy specjalne kremy dla dorosłych, wtedy te dziecięce zawsze są pomocne - twierdzi Joanna Chatizow.

Źródło: Pani Malutka/Jak pielęgnować skórę zimą?

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Gość: Joanna Chatizow (kosmetolog)

Data emisji: 20.01.2022

Godzina emisji: 11.19

DS

Czytaj także

Gry komputerowe. Jak nie uzależnić się od wirtualnego świata?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 17:40
Polskie gry komputerowe odnoszą coraz większe sukcesy na rynku globalnym. - Jesteśmy w takim momencie rozwoju tej branży, że jest ona jedną z najbardziej dochodowych na świecie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Adam Flamma, wykładowca akademicki zajmujący się nowymi mediami. Jak jednak grać, żeby nie uzależnić się od wirtualnego świata?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomysł na ciekawe spędzenie ferii? Psie zaprzęgi

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 12:56
W poniedziałek w pięciu województwach rozpoczęły się ferie zimowe. To pierwsza z czterech tur. Reporter "Czterech pór roku" w poszukiwaniu idealnego sposobu na ferie trafił do Rudna. A tam odnalazł rozrywkę niecodzienną: psie zaprzęgi.
rozwiń zwiń