Nietoperze, kuny, ptaki. Jak pozbyć się nieproszonych gości?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 11:59
Coraz częściej w naszych domach, mieszkaniach, piwnicach czy garażach możemy spotkać nieproszonych gości. Chodzi o nietoperze, ptaki i inne zwierzęta. Jak się ich pozbyć, nie czyniąc im przy tym krzywdy? - Lepiej zabezpieczyć miejsce, w którym zwierzę przebywa i wezwać wyspecjalizowane służby - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Sławomir Smyk, rzecznik prasowy Straży Miejskiej m.st. Warszawy.
Nietoperz podczas snu zimowego
Nietoperz podczas snu zimowegoFoto: PAP/Lech Muszyński
  • Nietoperze, gady, a także niektóre ptaki są pod ochroną, więc trzeba z nimi postępować ostrożnie, aby nie zrobić im krzywdy
  • Zdarza się, że w naszym mieszkaniu pojawi się egzotyczne zwierzę. Warto wtedy wezwać straż miejską
  • Jeżeli na naszym terenie nie ma straży miejskiej, zadzwońmy do Urzędu Gminy

Od lat w ramach warszawskiej straży miejskiej działa Ekopatrol, który pomaga mieszkańcom stolicy w kwestiach związanych ze zwierzętami. Sławomir Smyk przyznaje, że interwencji jest naprawdę dużo.

- Najbardziej zaskakującą interwencją była skolopendra znajdująca się w praniu, która znalazła się przypadkowo w mieszkaniu. To jest dość duży, jadowity robak. Przestraszona mieszkanka zadzwoniła do Ekopatrolu, żeby ten przyjechał i odłowił zwierzę. Zostało ono odłowione i przewiezione do oddziału CITES przy warszawskim ogrodzie zoologicznym - opowiada Sławomir Smyk.

Skolopendra na co dzień występuje na wzgórzach oraz w górach Hiszpanii, Francji, Włoch, Grecji i Afryki Północnej. W przypadku tej "warszawskiej", prawdopodobnie uciekła hodowcy.

- Najważniejsze jest to, że mieszkanka nie reagowała w sposób chaotyczny, tylko przede wszystkim zastanowiła się nad własnym bezpieczeństwem i wezwała funkcjonariuszy, którzy są wyszkoleni do podejmowania tego typu interwencji - dodaje rzecznik prasowy.

Posłuchaj
05:44 Jedynka/Cztery pory roku - 24.01.2022 zwierzęta Nietoperze, kuny, ptaki. Jak pozbyć się nieproszonych gości? (Jedynka/Cztery pory roku)

Nietoperze w garażu

Jeden z naszych słuchaczy ma problem z nietoperzami w piwnicy. - Co z tym fantem zrobić? Gdzie to zgłosić? One śpią przy suficie - mówi pan Ryszard.

- Nietoperze to zwierzęta wolnożyjące. Jeżeli zagnieżdżą się u nas w domu, proponuję zadzwonić pod numer 986. Wtedy przyjadą funkcjonariusze, którzy odłowią te zwierzęta i zostawią je w środowisku naturalnym, jeżeli nie będą potrzebowały pomocy lub przekażą do specjalistycznego ośrodka - podpowiada Sławomir Smyk.

Jeśli jednak w naszej okolicy nie ma straży miejskiej lub gminnej, możemy skontaktować się z Urzędem Gminy. Nie decydujmy się przenosić nietoperzy sami.

- Zdecydowanie to odradzamy, ponieważ nigdy nie wiemy, jak zareaguje zwierzę. Taki nietoperz może ugryźć, a w tym momencie może być nosicielem wścieklizny. Wtedy mamy już problem. Lepiej zabezpieczyć to miejsce, w którym zwierzę przebywa i wezwać wyspecjalizowane służby - wyjaśnia ekspert Jedynki.

Kuny i szczury

Zdarza się, że na naszym strychu pojawia się kuna, która potrafi wyrządzić naprawdę spore szkody. - Nasi strażnicy wielokrotnie interweniowali wobec tego typu zwierząt. W tym przypadku trzeba je odłowić i przewieźć do naturalnego środowiska. Pamiętajmy, że najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo, dlatego nie podejmujmy takich działań sami. Jeżeli wezwiemy łowczego lub kogoś z ośrodka dla zwierząt, to można będzie je odłowić - mówi Sławomir Smyk.

Do odławiania kun są przygotowane specjalne pułapki. - One mogą bezpiecznie spowodować, że kuna zostanie schwytana bez żadnego problemu i uszczerbku na jej zdrowiu, ponieważ ono jest też bardzo ważne - słyszymy.

Z kolei w przypadku pojawienia się szczurów, gość Jedynki radzi przeprowadzić deratyzację. – Są od tego specjalne firmy, które możemy wezwać i które poradzą sobie z tymi zwierzętami - tłumaczy.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadził: Daniel Wydrych

Gość: Sławomir Smyk (rzecznik prasowy Straży Miejskiej m.st. Warszawy)

Data emisji: 24.01.2022

Godzina emisji: 9.37

DS

Czytaj także

Jazda na rowerze zimą. O czym trzeba pamiętać?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 14:14
Jazda na rowerze jest możliwa przez cały rok, także zimą! Jak zatem odpowiednio się przygotować do "zimowego sezonu rowerowego" i co zrobić, aby jazda rowerem o tej porze roku była bezpieczna? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lepszy byt zwierząt w schroniskach. Minister rolnictwa podpisał rozporządzenie

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2022 20:53
Nowe przepisy, które wejdą w życie w przyszłym roku, zakładają podwyższenie standardu utrzymywania i opieki nad zwierzętami w schroniskach. Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podpisał nowe rozporządzenie w tej sprawie. 
rozwiń zwiń