Ferie zimowe. Straż pożarna dba o bezpieczeństwo i służy pomocą

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 11:27
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, kiedy w Polsce nie było tak dużo profesjonalnych lodowisk, z pomocą przychodzili strażacy. Często to oni wylewali wodę, aby przygotować ślizgawki dla dzieci. - Gdyby ktoś był nadal zainteresowany, to oferta z naszej strony jest cały czas aktualna - mówi w Programie 1 Polskiego Radia st. brygadier Paweł Motyka z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.
Szkolenie strażaków z ratownictwa i nurkowania pod lodem
Szkolenie strażaków z ratownictwa i nurkowania pod lodemFoto: Jacek SzydlowskiFORUM / Forum
  • Kiedyś ślizgawki powstawały dzięki pomocy strażaków. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, także teraz są gotowi stworzyć lodowiska dla uczniów
  • Obecnie strażacy z Nowego Sącza nie przyjmują zorganizowanych wycieczek z powodu pandemii koronawirusa
  • Możemy ich spotkać na stokach, gdzie dbają o nasze bezpieczeństwo

W przeszłości nasi rodzice często jeździli na łyżwach na lodowiskach przygotowanych przez strażaków. Teraz to się jednak zmieniło, chociaż jak zapewnia st. brygadier Paweł Motyka, jeżeli pojawiłoby się zapotrzebowanie na tego typu atrakcje dla dzieci i młodzieży, strażacy na pewno pomogą.

- Obecnie sytuacja zmieniła się diametralnie, ponieważ jest bardzo dużo zorganizowanych lodowisk. Profesjonalne ślizgawki są w każdym większym mieście czy miasteczku, dlatego teraz takiego zapotrzebowania już nie ma. Niemniej my jako strażacy jesteśmy cały czas gotowi, gdyby ktoś życzył sobie takiej pomocy - komentuje gość Jedynki.

Wycieczki do straży wstrzymane

Uczniowie, szczególnie ci, którzy nie wyjeżdżają na ferie, chętnie uczestniczą w wycieczkach do straży pożarnej. Obecnie takie wycieczki nie powinny być jednak organizowane. Powód? Pandemia koronawirusa.

- Podczas pandemii sytuacja związana z wycieczkami uległa zdecydowanemu pogorszeniu. Dostosowujemy się do obowiązujących zasad bezpieczeństwa i ograniczamy możliwość przyjmowania stron zewnętrznych w komendzie. Reorganizujemy również służby, żeby uniknąć zakażenia covidowego, aby miał kto wyjechać do akcji i nie było sytuacji, że wszyscy strażacy chorują. Przyjmując wycieczki, musielibyśmy to robić na zewnątrz i w mniejszych grupkach, a to już nie jest takie przyjemne, jak chociażby popatrzenie w garażach na nasze ześlizgi czy inne rzeczy - wyjaśnia st. brygadier Paweł Motyka.

Czuwają nad naszym bezpieczeństwem

Dlatego wolny czas warto spędzać na przykład na stokach. Także tam strażacy czuwają nad naszym bezpieczeństwem.

- W powiecie nowosądeckim mamy kilkanaście wyciągów narciarskich. Przygotowujemy się do awaryjnej ewakuacji kolejki, gdyby ta się zatrzymała. Wiadomo przecież, że siedzenie zbyt długo na takim krześle przy minusowych temperaturach jest niemożliwe, dlatego tutaj chodzi o czas. Z innymi służbami robimy wszystko, żeby ta ewakuacja była jak najkrótsza. Przed sezonem wykonaliśmy na wszystkich obiektach próbne ewakuacje - opowiada st. brygadier Paweł Motyka.

W Nowym Sączu działa m.in. Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego, które podejmuje interwencje przy pomocy technik alpinistycznych. - Taką technikę nie zawsze trzeba stosować, bo niektóre krzesła zawieszone są kilka metrów nad ziemią. Do wysokości ośmiu metrów można ewakuować przy pomocy drabin strażackich. Przy minusowych temperaturach strażacy państwowi i ochotnicy przygotowują się do tego, żeby w przypadku jakichś awarii jak najszybciej ewakuować takie osoby - dodaje.

St. brygadier Paweł Motyka zachęca turystów do przyjazdu na południe naszego kraju. W górskich kurortach śniegu jest dużo. - Poza tym stoki są naśnieżane, więc warunki zimowe na Sądecczyźnie są na pewno dobre - słyszymy.

Czytaj także:

Posłuchaj
05:39 Jedynka/Cztery pory roku - 25.01.2022 straż pożarna Strażaków możemy spotkać na stokach, gdzie dbają o nasze bezpieczeństwo (Jedynka/Cztery pory roku)

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: st. brygadier Paweł Motyka (Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu)

Data emisji: 25.01.2022

Godzina emisji: 9.45

DS

Czytaj także

Zwolnienia lekarskie po nowemu. Co się zmieniło?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 13:21
Od 1 stycznia 2022 zmieniły się przepisy dotyczące m.in. długości naliczania chorobowego, nie ma też możliwości przebywania na zwolnieniu z powodu kilku różnych chorób. To jednak niejedyne zmiany. O czym powinny wiedzieć osoby wykorzystujące zwolnienia lekarskie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Domowe sposoby na czystsze powietrze w mieszkaniu

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 14:40
Zimą, w okresie grzewczym, za oknami podnosi się poziom zanieczyszczeń, bo wymiana starych pieców na nowocześniejsze i mniej zatruwające atmosferę nie przebiega w tempie, w jakim byśmy chcieli. - Są proste sposoby, żeby jakość powietrza w mieszkaniu była lepsza - przekonuje Małgorzata Świgoń, autorka poradników dotyczących niemal wszystkich domowych spraw.
rozwiń zwiń