Pies w domu: przyjaciel czy kłopot?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 15:14
Rozpieszczamy, przekarmiamy, ale kłótnie o to, kto ma wyjść na spacer i jak długi ma być ten spacer, to powszedniość w wielu polskich domach. - Bo do przyjęcia w domu psa trzeba się wcześniej solidnie przygotować - mówi behawiorystka Katarzyna Gonera.
Zwierzę w domu: przyjaciel czy kłopot?
Zwierzę w domu: przyjaciel czy kłopot?Foto: www.pixabay.com
  • Pies - kolejny członek rodziny.
  • Zwierzę to nie człowiek.
  • Jak przygotować się na przyjęcie w domu psa?

Gdzie są granice miłości ludzi do zwierząt? Negatywną bohaterką internetu w ostatnim czasie została pewna mieszkanka chińskiej prowincji Hunan, która z okazji 10. urodzin swojego psa zorganizowała pokaz iluminacji z użyciem dronów. Za wyświetlany za pomocą 520 dronów napis "Wszystkiego najlepszego Doudou" kobieta zapłaciła 100 tys. juanów (prawie 16 tys. dolarów). 

Zwierzę nie powinno być prezentem

Behawioryści zwierząt przestrzegają, że biorąc do domu zwierzę, decydujemy się na kolejnego członka rodziny, takie mniejsze dziecko, które będzie wymagało dozoru i opieki. Jeżeli jest to prezent dla dzieci, to za opiekę odpowiadają rodzice. Katarzyna Gonera radzi, żeby przygotować dzieci do opieki nad psem. - Przez pewien czas dziecko, po wstaniu z łóżka, ale przed wyjściem do szkoły, powinno pójść na spacer - mówi. Bo oprócz tego, że dzieci nawdychają się świeżego powietrza, to przekonają się, czy taka forma aktywności im odpowiada. Dość często okazuje się, że jednak nie.

Nie unieszczęśliwiaj psa

Gość Programu 1 Polskiego Radia przestrzega przed uczłowieczaniem psów, czyli przypisywaniem im ludzkich cech. - Psy nie są ludźmi - podkreśla. Zauważa, że często uczłowieczając psy, sprawiamy, że są nieszczęśliwe. Więc nie pochwala pomysłów, takich jak organizowanie psom urodzin, ubieranie w ubranka, kiedy to nie jest konieczne, czy wożenie zdrowych piesków w wózkach. 

Przygotowanie człowieka i domu

Do przyjęcia psa w domu powinniśmy się przygotować. Przede wszystkim pupil będzie wymagał poświęcenia mu czasu. Jeśli jest to szczeniak, to warto też zabezpieczyć gniazdka elektryczne i pochować buty. I być świadomym, że posiadanie psa wiąże się z dodatkowymi wydatkami, bo oprócz karmy potrzebne są szczepienia, a czasem podopieczny może też chorować i konieczna będzie wizyta u weterynarza. Poza tym należy się wcześniej zastanowić, co z wakacyjnymi wyjazdami i czy psa można ze sobą zabrać, czy raczej konieczny będzie dla niego psi hotel. A to też kosztuje.

Katarzyna Gonera zapewnia, że są sposoby na opanowanie psów, które lubią demolować mieszkanie, gryźć buty, meble lub kable, ale każdy osobnik jest inny i dlatego wcześniej warto skonsultować się z behawiorystą.


Posłuchaj
06:20 Jedynka-28-01-2022-cztery-pory-roku-psy.mp3 Pies w domu. Jak się przygotować? (Cztery pory roku/Jedynka)

Czytaj także:

Na jakie poświęcenia dla swoich czworonogów są gotowi mieszkańcy Gniezna?

Posłuchaj
03:05 Jedynka-28-01-2022-cztery-pory-roku-psy-gniezno.mp3 Mieszkańcy Gniezna o swoich psach (Cztery pory roku/Jedynka)

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadziła: Joanna Racewicz

Gość: Katarzyna Gonera (psia behawiorystka)

Data emisji: 28.01.2021 

Godzina emisji: 9.00-10.00

ag

Czytaj także

Huk i stres. Jak ulżyć zwierzętom w Sylwestra?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 13:53
Sztuczne ognie wyglądają widowiskowo, ale są również przyczyną ogromnego stresu. Widać to m.in. po zwierzętach, które co roku, ostatniego dnia przeżywają prawdziwe udręki. Jak ulżyć zwierzętom w Sylwestra?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wścieklizna na Mazowszu. Alert RCB: nakaz szczepienia kotów. "Zaszczep pupila, to tylko chwila"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 10:48
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega Warszawę oraz przyległe powiaty przed wścieklizną. Po raz pierwszy Alert RCB wysłany w wiadomości SMS dotyczy takiego zagrożenia. RCB zaleca, by trzymać w zamknięciu zwierzęta domowe i hodowlane, a także szczepić koty przeciwko wściekliźnie. Obecnie na terenach wskazanych przez wojewodę jako zagrożone obowiązuje nakaz szczepienia kotów.
rozwiń zwiń