"Wyjątkowe lektury Lata z Radiem". Trwa zabawa Programu 1 Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 10:00
W piątek, 29 kwietnia, w audycji "Cztery pory roku" wystartowała wyjątkowa zabawa. Słuchaczom Programu 1 Polskiego Radia proponujemy wybór lektury "Lata z Radiem".
Propozycje literackie w Polskim Radiu.
Propozycje literackie w Polskim Radiu. Foto: RG-vc/Shutterstock.com

W każdy poniedziałek i piątek, do 10 czerwca, po godz. 10.35 proponujemy fragmenty słuchowiska lub czytane przez aktorskie gwiazdy fragmenty powieści. To prawdziwe perły z radiowego archiwum: frapujące powieści przygodowe, zajmujące romanse, wciągające kryminały. Klasyka światowej literatury w wydaniu dźwiękowym i w interpretacji niezapomnianych głosów. Wśród propozycji są również lektury napisane i nagrane specjalnie dla Lata z Radiem.

Głosować może każdy słuchacz

Od 29.04 do 10.06, w poniedziałek i piątek, na stronie Programu 1 Polskiego Radia potrwa specjalna sonda, w której słuchacze mogą oddać swój głos na prezentowaną tego dnia propozycję. Głosowanie rozpoczynamy w piątek o godz. 10.30, a głosy można oddawać do godz. 10.30 w poniedziałek. Wówczas zostanie uruchomiona sonda dotycząca kolejnej propozycji. Propozycje, które zdobędą największą liczbę głosów, pojawią się na antenie "Lata z Radiem".

Jak to zrobić?

Głosować można na stronach Polskiego Radia. Wystarczy wejść na stronę Programu 1 i kliknąć w informację o sondzie. W każdy poniedziałek i piątek przedstawimy Państwu propozycje lektur. To Państwo mogą wybrać, czego chcą słuchać.

Na początek "Ziemia obiecana" Reymonta

Słuchowisko powstało w roku 1974, w Trójkowym cyklu "Co wieczór powieść w wydaniu dźwiękowym". Ta powieść to słynna "Ziemia obiecana" Władysława Stanisława Reymonta, laureata literackiej Nagrody Nobla. Początkowo, w latach 1897-98, publikowano ją w "Kurierze Codziennym", rok później ukazało się wydanie książkowe, a rozsławił ją film Andrzeja Wajdy, który powstał w tym samym roku co radiowa adaptacja. To historia trzech przyjaciół i rozkwitającej kapitalistycznej Łodzi, portret miasta i portret ludzi.

W słuchowisku w reżyserii Zofii Rakowieckiej w rolę Karola Borowieckiego wcielił się Jan Englert, Morycem Weltem jest Włodzimierz Press, Maksem Baumem Jerzy Rogowski. Realizacja: Stanisława Grotowska, adaptacja: Ewa Ziegler.

Czas na powieść detektywistyczną: "Pies Baskerville'ów"

Pies Baskerville’ów jedna z najsłynniejszych powieści detektywistycznych sir Arthura Conana Doyle’a o detektywie Sherlocku Holmesie, publikowana w odcinkach od sierpnia 1901 w czasopiśmie The Strand Magazine. W postaci książkowej ukazała się w marcu 1902, wtedy też powstał pierwszy polski przekład.

Doktor Jakub Mortimer z Grimpen w hrabstwie Devon przybywa na Baker Street przedstawiając Sherlockowi Holmesowi i doktorowi Watsonowi wstrząsającą legendę o psie Baskerville’ów, zanotowaną w manuskrypcie datowanym na rok 1742. Głosi ona, że każdego z Baskerville'ów dopadnie klątwa za grzechy ich przodka Hugona - poniosą śmierć zagryzieni przez straszliwego psa. Przybyły z Kanady ostatni dziedzic otrzymuje anonimowe ostrzeżenia. Holmes postanawia zbadać sprawę.

Tę tajemniczą i mroczną historię brawurowo przeczytał Jarosław Gajewski.

"Boczne drogi" Joanny Chmielewskiej

"Boczne drogi" to pierwsza powieść kryminalna, którą Joanna Chmielewska napisała o swojej rodzinie. Mieszkająca w Kanadzie ciotka Teresa przyjeżdża do Polski i pragnie odwiedzić miejsca, których jeszcze nie widziała. Od początku, od samego przylotu na warszawskie lotnisko, uczestników podróży prześladują dziwne wypadki, zaskakujące sploty wydarzeń - a w końcu znika Teresa…

Tę powieść, jeszcze przed publikacją książkową, czytała w roku 1976 w Lecie z Radiem Barbara Krafftówna. Od tego momentu została wierną przyjaciółką audycji. Warto tę niezwykłą, szaloną lekturę przypomnieć

"Lalka" Bolesława Prusa

Najsłynniejsza powieść Bolesława Prusa. W latach 1887 - 1889 drukowano ją w "Kurierze Codziennym", a w wersji książkowej ukazała się w roku 1890.

Stanisław Wokulski, główny bohater, stał się literackim symbolem: pokolenia uczniów zastanawiały się, czy więcej w nim romantyka czy pozytywisty. Izabela Łęcka została na wieki uosobieniem kobiety pustej i pozbawionej uczuć. W radiowej wersji tej historii miłosnej rozgrywającej się na tle przemian społecznych i historycznych, wyreżyserowanej przez Andrzeja Łapickiego, Wokulskiego zagrał Stanisław Zaczyk, Izabelę Anna Seniuk, jej ojca Jan Świderski, baronową Krzeszowską była Barbara Krafftówna, a w Ignacego Rzeckiego wcielił się Henryk Borowski.

Nagranie powstało w roku 1971 do cyklu "Co wieczór powieść w wydaniu dźwiękowym". Zrealizował je Wojciech Truszczyński, adaptacji dokonała Halina Krzyżanowska.

"Klub Pickwicka" Karola Dickensa 

Słynny "Klub Pickwicka" Karola Dickensa to jego pierwsza powieść publikowana w odcinkach w latach 1836-37. Integralną jej częścią były ilustracje, najpierw Roberta Seymoura, a po jego samobójczej (!) śmierci, znanego karykaturzysty Hablota Browne'a. Można ja więc w pewnym sensie nazwać komiksem.

Na początku opowieść o klubie podróżników i badaczy pod wodzą Samuela Pickwicka nie cieszyła się powodzeniem. Wszystko zmieniło się, kiedy wśród tych dżentelmenów pojawił się Sam Weller, służący tytułowego bohatera. Powieść jest humorystyczna w iście angielskim stylu, łączy w sobie cechy satyry, farsy, romansu łotrzykowskiego i prawdziwie dickensowskiego realizmu.

Nagranie, które zaprezentuje słuchaczom pochodzi z roku 1968. Reżyserował Juliusz Owidzki.
Zagrali: Tadeusz Chmielewski (Samuel Pickwick). Aleksander Dzwonkowski (Tracy Tupman), Bogdan Baer (August Snodgras), Tadeusz Surowa (Nataniel Winkle), Wiesław Michnikowski (Sam Weller).

Zobacz też:

"Lato z Radiem"  kultowa audycja Polskiego Radia

"Lato z Radiem" zaistniało na antenie 1 lipca 1971 roku. Pomysłodawcą i pierwszym szefem audycji był Aleksander Tarnawski. Pierwsze "Lato z Radiem" w niczym nie przypominało późniejszych wydań. Pierwotnie był to krótki magazyn informacyjny, a od 1973 roku rozpoczęto nadawanie programu na żywo. Z każdym kolejnym rokiem "Lato z Radiem" stawało się audycją coraz bardziej niezwykłą, która łączyła pokolenia i pozwalała stworzyć ze słuchaczami wyjątkową atmosferę.

W ubiegłym roku "Lato z Radiem" obchodziło 50. urodziny. Program 1 Polskiego Radia przygotował z tej okazji szereg atrakcji, które pozwoliły świętować tak wyjątkowy jubileusz. Reporterzy odwiedzali najpiękniejsze miejsca na mapie Polski – od morza do Tatr. Nie zabrakło też koncertów największych gwiazd. Wystąpili m.in. Cleo, Maryla Rodowicz czy zespół Pectus.

mg/IP