Czy taksówki to bezpieczny środek transportu?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 11:55
Czy taksówka to bezpieczny sposób na przemieszczanie się po mieście? O zasadach przewozu ludzi i ich bagaży rozmawialiśmy w audycji "Cztery pory roku". Dowiedzieliśmy się, na co zwracać uwagę i kiedy lepiej zrezygnować z przejazdu i zamówić inną taksówkę.   
Czy taksówki to bezpieczny środek transportu?
Czy taksówki to bezpieczny środek transportu?Foto: Shutterstock/ Pexels
  • Przyjazd innego kierowcy niż ten, o którym informowała aplikacja, powinien wzbudzić nasze zaniepokojenie. 
  • W roku 2021 i 2020 odnotowano 17 gwałtów i innych czynności seksualnych. 
  • W taksówkach zdarzają się kradzieże, ale nie jest to często występujący proceder.
  • W przypadku niewłaściwego zachowania kierowcy należy poinformować odpowiednie służby. 

Taksówka – samochód osobowy, w specjalny sposób oznakowany, poruszający się bez z góry ustalonych tras. W wielu krajach świata malowana na określony kolor. W Wielkiej Brytanii – na czarny, w Niemczech – kremowy, w USA i Azji – żółty. Czy wiemy, na jakich zasadach opiera się funkcjonowanie taksówek i innych podobnych przewozów? 

Co może nam grozić w taksówce?

Zdarzyć się może, że na miejsce w taksówce przyjeżdża inny kierowca niż ten, o którym informacje otrzymaliśmy z aplikacji. – Jest to pierwszy sygnał, który powinien wzbudzić w nas, jako osobach, które korzystają z aplikacji, obawy – mówi nadkomisarz Sylwester Marczak, rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji. – Jest to punkt wyjścia do tego, żeby podjąć decyzję, czy rezygnujemy, czy korzystamy z przewozu – zaznacza gość Jedynki.

Media donosiły ostatnio o przypadkach gwałtów i innych czynności seksualnych, do których dochodziło przy okazji realizowania przejazdów. Na jaką skalę można ocenić zjawisko? – Mamy do czynienia z tego typu zdarzeniami. W ostatnim okresie mówi się bardzo dużo na ten temat – mówi gość Programu 1. – Podkreślmy jednak, że w latach 2021 i 2020 łącznie takich zdarzeń było 17. W tym roku doszły kolejne zdarzenia. Możemy powiedzieć, że to niewiele, musimy jednak patrzeć na rangę tego przestępstwa. Nie oszukujmy się, przestępstwo zgwałcenia czy innej czynności seksualnej jest przestępstwem, które pozostaje w naszych głowach, ma ogromny wpływ na nasze życie w najbliższych miesiącach i latach – podkreśla rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji. Ważne jest, by nie pozostawiać takich czynów i by informować na bieżąco służby, które są powołane do ścigania – jak zaznacza gość Polskiego Radia. 

 

Posłuchaj
08:13 _PR1_AAC 2022_05_09-09-36-11-taxi-2.mp3 Nadkomisarz Sylwester Marczak, rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji o bezpieczeństwie w taksówkach (Cztery Pory Roku)

Kradzież i niewłaściwe zachowanie kierowcy

Jeśli taksówkę wzywamy nie dla siebie, ale dla osoby bliskiej lub znajomej, także upewnijmy się, czy osoba, która siedzi za kółkiem, jest tą samą, którą wskazała nam aplikacja. Zapewnimy wówczas bezpieczeństwo pasażerowi, dla którego zamawiamy usługę. – Bywają pojedyncze przypadki kradzieży czy przywłaszczenia mienia, aczkolwiek biorąc pod uwagę skalę, trzeba powiedzieć, że jest to bezpieczny środek transportu, ale zdarzają się osoby, które dopuszczają się tego rodzaju czynów – mówi nadkomisarz Sylwester Marczak. Życie pokazuje, że do niebezpiecznych sytuacji może dojść w każdym środku lokomocji. Gdy kierowca zaczyna molestować pasażerkę, nie można zwlekać z reakcją. – Najlepszym wyjściem będzie wezwanie i poinformowanie służb numeru alarmowego. Podobnie należy postępować w przypadku innego rodzaju niewłaściwych zachowań.   

 

Posłuchaj
03:15 _PR1_AAC 2022_05_09-09-20-22-taxi-1.mp3 Adrian Furgalski, ekspert w dziedzinie transportu o weryfikacji kandydatów na kierowcę taksówki (Cztery Pory Roku)

 

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Daniel Wydrych

Materiał: Patryk Bedliński

Goście: nadkomisarz Sylwester Marczak (rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji), Adrian Furgalski (ekspert w dziedzinie transportu)

Data emisji: 9.05.2022 r. 

Godzina emisji: 9.20

djr

Czytaj także

Norweska taksówka wraca do łask

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2021 15:30
Liczba nowych licencji wydanych od początku roku w Norwegii wzrosła aż o 45 procent - wszystko za sprawą zmian w przepisach i tzw. uwolnieniu branży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ogródkowe taksówki w Bangkoku

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 15:30
Transport w stolicy Tajlandii stawia na ekologię! Pojazdy elektryczne? Napędy wodorowe? Strefy wolne od samochodów? Nie! Ogródki na dachach taksówek!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka Brytania: ponad połowa taksówkarzy nie wróciła po pandemii do zawodu

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 11:00
Ponad połowa licencjonowanych kierowców taksówek w Wielkiej Brytanii nie wróciła do wykonywania zawodu po pandemii - podała organizacja LPCHA. Liczba taksówkarzy spadła z 300 do 140 tys.
rozwiń zwiń