Sprzęt RTV pamiętający czasy PRL. Sentyment i... dobry biznes

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 12:41
- Dzisiaj, żeby kupić jakikolwiek sprzęt RTV, idzie się po prostu do sklepu albo klika się w internecie. Natomiast wtedy było tak, że tego przecież w sklepach nie było i zdobycie każdego takiego sprzętu to była przygoda. Niektórzy potrafili jechać np. z Warszawy do Katowic, żeby w sklepie górniczym kupić kolumny - mówił w "Czterech porach roku" Krzysztof Sagan, założyciel serwisu RadioPolska.pl, pasjonat radia i kolekcjoner starego sprzętu grającego.
Radioodbiorniki retro mimo upływu lat wciąż sprawnie działają
Radioodbiorniki retro mimo upływu lat wciąż sprawnie działają Foto: Pixabay/ Skitterphoto

Stare, ale jare

Unitra, Diora, Fonica, Tonsil i nie tylko – stare egzemplarze niemal zabytkowych sprzętów z czasów PRL przeżywają dziś swój renesans. Ich gromadzeniem i ochroną zajmują się kluby ich wielbicieli.  

Za dawne sprzęty grające kolekcjonerzy gotowi są zapłacić więcej niż za nowoczesne gramofony i radioodbiorniki. Na przykład magnetofon Radmor na wychyłowych pięciu wskaźnikach potrafi osiągnąć cenę kilku tysięcy złotych. - Sentyment też ma swoją cenę - skwitował Krzysztof Sagan, na co dzień realizator w Polskim Radiu.

Dzierżoniów pielęgnuje pamięć o Diorze

O modzie na sprzęt RTV z czasów PRL świadczy również wydany w zeszłym roku komiks o zakładach radiowych Diora, które działały w Dzierżoniowie. - Do kupienia był tylko w tamtejszym urzędzie miasta. Kosztował 96 gr. Dziś w serwisach aukcyjnych można go nabyć w cenie 30 zł - powiedział gość Jedynki.

Od kilku lat w Dzierżoniowie funkcjonuje także szlak starych odbiorników Diory. - Zrobione zostały odlewy odbiorników, takie małe pomniczki. Chodząc po mieście, można odnajdywać kolejne punkty i poznawać informacje o tych odbiornikach. Zaczęło się od Pioniera na dzierżoniowskim rynku, kolejne punkty zlokalizowane są na trasie do dawnej fabryki - tłumaczył Krzysztof Sagan.

Posłuchaj
08:44 Jedynka Cztery pory roku 11.05.2022 sagan.mp3 Moda na sprzęt RTV z czasów PRL (Cztery pory roku/Jedynka) 

W audycji wysłuchaliśmy także materiału Patryka Bedlińskiego o tym, skąd biorą się wielbiciele starego sprzętu RTV.


Posłuchaj
03:42 Jedynka Cztery pory roku 11.05.2022 bydlyński stary sprzęt.mp3 Skąd biorą się wielbiciele starego sprzętu grającego? (Cztery pory roku/Jedynka) 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery Pory Roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Krzysztof Sagan (realizator radiowy, założyciel serwisu RadioPolska.pl)

Data emisji: 11.05.2022

Godzina emisji: 9.36

pg

Czytaj także

Opowieść o ludziach Radia Wolna Europa

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 00:50
- Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa funkcjonowała jak dobrze zorganizowany oddział wojska, który miał wygrać bitwę i to zrobił. A ja ten oddział, tych ludzi opisałem - mówi dla portalu PolskiegoRadia.pl Lechosław Gawlikowski, były zastępca dyrektora polskojęzycznej redakcji RWE, autor wydanej właśnie książki "Pracownicy Radia Wolna Europa. Biografie zwykłe i niezwykłe".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieznane i pikantne wątki polskich odkryć i wynalazków

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 22:49
Prawie każdy wie, że Polacy złamali szyfr Enigmy, ale rzadziej pamiętamy o innych osiągnięciach. Do spektakularnych zasług rodaków należy dodać m.in. walkie-talkie czy wyrzutniki bombowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski inżynier - przed Światowym Zjazdem Inżynierów Polskich

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 19:10
W czerwcu odbędzie się w Krakowie IV Światowy Zjazd Inżynierów Polskich i XXVI Kongres Techników Polskich. W "Eurece" rozmowa o szansach na odniesienie sukcesu przez polskich naukowców i inżynierów - twórców nowych technologii, o przyszłości Polsko-Amerykańskiego Hubu Innowacyjności w Dolinie Krzemowej i o tym, czy polska nauka jest w stanie konkurować z nauką światową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w systemie nadawania i odbioru bezpłatnej telewizji cyfrowej

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 13:15
Zbliża się zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Wszystko wydarzy się w II kwartale 2022 r. Kupując nowy telewizor, upewnij się, że będzie on poprawnie odbierać treści nadawane w standardzie DVB-T2 z kodekiem HEVC. Inaczej może się zdarzyć, że po naciśnięciu przycisku pilota na ekranie nic się nie pojawi.
rozwiń zwiń