Prawo pracy a kobiety w ciąży i matki małych dzieci

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 12:30
Czy kobieta w ciąży może być zwolniona z pracy? Jak się bronić przed zwolnieniem po urodzeniu dziecka? Na te i inne pytania odpowiedziała w audycji "Cztery pory roku" adwokat Eliza Kuna.
Urlop macierzyński i urlop rodzicielski ma długość 364 dni i jest podzielony na dwie części - urlop macierzyński oraz rodzicielski
Urlop macierzyński i urlop rodzicielski ma długość 364 dni i jest podzielony na dwie części - urlop macierzyński oraz rodzicielskiFoto: Pixabay
  • Polskie prawo nie nakłada na kobietę obowiązku informowania pracodawcy o ciąży.
  • Pracodawca ma obowiązek uchylić wypowiedzenie, jeśli wydał je kobiecie w ciąży.
  • Gdy bezpieczeństwo ciąży wymaga udania się na urlop, kobiecie przysługuje 100 procent wynagrodzenia.
  • W przypadku upadłości firmy kobieta w ciąży może zostać zwolniona.

– Polskie prawo nie nakłada na kobietę informowania pracodawcy, że jest w ciąży, dlatego, że dopóki nie korzysta ze zwolnienia lekarskiego, a przecież nie zawsze jest taka konieczność, nie musi tej informacji udzielać; jest to jej prywatna sprawa – mówi mecenas Eliza Kuna, adwokat. – Wiele kobiet czeka przynajmniej do zakończenia pierwszego trymestru, z uwagi też na obawy, czy ciąża się utrzyma, i informuje pracodawcę np. około 13 tygodnia. Ale nie ma prawnego obowiązku. Może się zdarzyć, że zwolnienie lekarskie z uwagi na komplikacje będzie pierwszą informacją. Może się zdarzyć, że zwolnienie lekarskie będzie pierwszą informacją dla pracodawcy o ciąży – zaznacza gość radiowej Jedynki.   

Czy kobieta w ciąży może zostać zwolniona z pracy?

Jeżeli kobieta nie poinformuje pracodawcy o swojej ciąży i zostanie zwolniona z pracy, będąc już w ciąży, pracodawca ma obowiązek anulować wypowiedzenie. – Nawet jeśli w okresie wypowiedzenia dowiemy się, że jesteśmy w ciąży, gdy np. otrzymujemy wypowiedzenie, tydzień później test ciążowy okazuje się pozytywny, a lekarz potwierdza to badaniem np. tydzień później, pracodawca ma obowiązek uchylić wypowiedzenie, dlatego że już w dacie wypowiedzenia istnieje prawdopodobieństwo, że kobieta była w ciąży – tłumaczy gość audycji "Cztery pory roku". – Jak wiadomo, od daty poczęcia do daty testu ciążowego musi upłynąć 2-3 tygodnie lub miesiąc, w zależności od momentu cyklu. Jest domniemanie, że ciąża istniała już w chwili wypowiedzenia. Wypowiedzenie jest traktowane jako niebyłe. Przysługują nam wszystkie prawa, które przysługują i przysługiwały pracownikowi – tłumaczy adwokat Eliza Kuna. 

Urlop dla kobiety w ciąży 

Gdy bezpieczeństwo ciąży wymaga pójścia na urlop od pierwszego momentu, kobiecie przysługuje 100 procent wynagrodzenia. – Przy czym pamiętajmy o tym, że przepisy ZUS szczegółowo regulują, jak to wynagrodzenie się liczy – wyjaśnia gość radiowej Jedynki. – Jest to generalnie średnie wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy, mówiąc najogólniej. Niekiedy wchodzą w to nasze premie i dodatki, więc czasem okazuje się, że zasiłek chorobowy może być minimalnie wyższy niż nasza standardowa pensja. Przysługuje nam sto procent, o ile lekarz taką informację zaszyfruje w zwolnieniu lekarskim – zaznacza prawnik. Czasami kobiety nie chcą pobierać 100 procent wynagrodzenia i proszą o zwykłe zwolnienie, bo nie chcą pracodawcy ujawniać informacji o ciąży.


Posłuchaj
10:03 _PR1_AAC 2022_05_12-11-15-33-ciaza.mp3 O prawach kobiet w ciąży i matek małych dzieci w pracy mówi adwokat mec. Eliza Kuna (Jedynka/Cztery Pory Roku)

 

Kiedy kobieta w ciąży może zostać zwolniona? 

W sytuacji, gdy pracodawca ogłasza upadłość, kobieta w ciąży lub w trakcie zasiłku macierzyńskiego może zostać zwolniona. – Wszystkie inne okoliczności, czyli likwidacja stanowiska pracy, pogorszenie sytuacji ekonomicznej pracodawcy, nie są przesłankami do zwolnienia kobiety w ciąży czy w okresie macierzyństwa. Jedyną przesłanką jest ogłoszenie upadłości przez pracodawcę – mówi adwokat Eliza Kuna. Ciężar uposażenia przejmuje wówczas Zakład Ubezpieczeń Społecznych. – Jest to wyliczone na podstawie wcześniejszych okresów składkowych, składek, które pracodawca miał za zadanie uiszczać. Co więcej, jeżeli pracodawca nie uiścił którejkolwiek z powodu upadłości, ZUS ma obowiązek wypłacić zasiłek chorobowy – dodaje gość Programu 1 Polskiego Radia. 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Joanna Racewicz

Gość: Eliza Kuna (adwokat)

Data emisji: 11.05.2022 r. 

Godzina emisji: 11.38

djr

Czytaj także

Depresja okołoporodowa

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 23:57
Coraz częściej mówi się o tym zaburzeniu jako o depresji okołoporodowej, wiele osób choruje na depresję już w okresie ciąży. U innych objawy mogą wystąpić nawet rok po porodzie. Jest trudna nie tylko dla cierpiącej na nią osoby, ale także dla otoczenia. Jakie są twarze depresji? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe informacje ws. pięcioraczków z Gniezna. Troje dzieci jest już w domu

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 15:13
- Kolejne z urodzonych w poznańskiej klinice pięcioraczków, Maksymilian i Laura, opuściły szpital i są już w domu, w Gnieźnie - powiedział rzecznik ginekologiczno-położniczego szpitala klinicznego w Poznaniu Lesław Ciesiółka. Jako pierwsza szpital na początku marca opuściła Wiktoria.
rozwiń zwiń