Telefon dla dziecka? "Najlepszy będzie odpowiednio skonfigurowany smartfon"

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 13:41
- Na początku eksperymentowałem ze starymi telefonami. Wyciągnąłem z szuflady modele sprzed piętnastu lat, takie z guziczkami, ale okazało się, że brakuje w nich jednej bardzo ważnej funkcji: możliwości lokalizowania dziecka na mapie - mówił w "Czterech porach roku" Paweł Pilarczyk, redaktor naczelny serwisu ITbiznes.
W audycji m.in. podpowiadaliśmy, jak dawkować dzieciom kontakt ze smartfonem, aby się nie uzależniły
W audycji m.in. podpowiadaliśmy, jak dawkować dzieciom kontakt ze smartfonem, aby się nie uzależniłyFoto: Twin Design/Shutterstock

Nie wystarczy tylko kupić

Wiele osób, w okresie komunijnym czy z okazji Dnia Dziecka, zastanawia się, jaki smartfon kupić dzieciom lub wnukom. Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu? Jak zabezpieczyć urządzenie, by było używane przez osobę nieletnią we właściwy sposób?

- Radziłbym nie kupować dziecku smartfona z guziczkami, tylko zainwestować w takiego normalnego, ale potem go skonfigurować tak, żebyśmy jednak mieli kontrolę nad tym, co dziecko na tym telefonie robi - podkreślał Paweł Pilarczyk.

Gość Jedynki prywatnie jest ojcem trójki dzieci. Początkowo na swoich telefonach nie miały one założonej kontroli rodzicielskiej. - Szybko zorientowałem się, że to był błąd. Dzieci jednak bardzo szybko "wsiąkają" w ten świat, w media społecznościowe czy YouTube'a - przyznał Paweł Pilarczyk.

Rodzic ma kontrolę

Dziś jego młodsze dzieci mogą korzystać ze smartfona od 40 minut do godziny dziennie, najstarsze (14 lat) zaś - 3 godziny dziennie. - Mogę to kontrolować wręcz z dokładnością do pojedynczej aplikacji. Na przykład dostęp do przeglądarki internetowej z możliwością otwierania Wikipedii czy słowników moje dzieci mają nielimitowany. Natomiast mają poblokowane wszystkie serwisy społecznościowe, limit na nie mają jeszcze mniejszy: 20 albo 30 minut dziennie - tłumaczył redaktor naczelny serwisu ITbiznes.

Paweł Pilarczyk dodał, że w najnowszych smartfonach funkcja kontroli rodzicielskiej jest wbudowana w system operacyjny; nie ma potrzeby instalowania w telefonie dodatkowych aplikacji.


Posłuchaj
08:14 Jedynka Cztery pory roku 12.05.2022 smartfony.mp3 O czym pamiętać przy zakupie smartfona dla dziecka (Cztery pory roku/Jedynka) 

Przed rozmową wysłuchaliśmy felietonu "Mamo, jak żyliście, gdy nie było smartfonów?", w którym Małgorzata Raducha z przymrużeniem oka opowiada o czasach przedkomórkowych.

Posłuchaj
03:00 Jedynka Cztery pory roku 12.05.2022 felieton.mp3 Felieton Małgorzaty Raduchy pt. "Mamo, jak żyliście, gdy nie było smartfonów?" (Cztery pory roku/Jedynka) 

***

Tytuł audycji: Cztery Pory Roku

Prowadził: Joanna Racewicz

Gość: Paweł Pilarczyk (redaktor naczelny serwisu ITbiznes)

Data emisji: 12.05.2022

Godzina emisji: 9.40

pg

Czytaj także

Dzieci kontra smartfony. Uzależnienia i problemy w nauce

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 15:47
Wyniki badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii i we Francji mówią wyraźnie, że zakaz używania przez uczniów telefonów w szkołach przynosi pozytywne efekty zarówno jeśli chodzi o poprawę wyników w nauce, jak i w komunikacji z kolegami. O skutkach uzależnienia dzieci od telefonu mówiła w "Czterech porach roku" pedagog Anna Stalmach-Tkacz.
rozwiń zwiń