Teściowa kontra synowa. "Problem nigdy nie leży po jednej stronie"

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 12:02
- Najlepsza metoda to praca nad sobą. Nigdy problem nie jest tylko w teściowej. Problem jest w relacji, a relację tworzą dwie osoby - mówiła w "Czterech porach roku" psycholog Iwona Golonko. 
Jak rozwiązywać spory między teściową a synową?
Jak rozwiązywać spory między teściową a synową?Foto: shutterstock.com

Trójkąt psychologicznie skomplikowany

W swoim poradniku "Teściowa kontra synowa, czyli o trudnych relacjach między kobietami"" Iwona Golonko pokazuje relacje tytułowych kobiet oraz mężczyzny, który doświadcza konfliktu pomiędzy dwiema najbliższymi mu osobami. 

- Bardzo powszechnym błędem w przypadku synowych jest przekonanie, że On - mąż albo partner - powinien rozwiązać ich problemy z teściową. To On powinien wytłumaczyć "mamusi", załatwić to z "mamusią". A często jest tak, że On też ma trudną relację ze swoją mamą. Oczywiście często jest to bliska i kochająca relacja, ale ta pępowina do końca nie jest jednak odcięta. Dlatego bardzo trudno jest mu wejść w relację między żoną/partnerką a jego mamą, kiedy sam nie ma w pełni dorosłej relacji z matką - tłumaczyła psycholog.

Zadanie dla mężczyzny

Jak dodała, w tym konflikcie mężczyzna ma do odegrania inną, równie ważną rolę. - To nie jest rola mediatora, tylko bardziej polegająca na upewnieniu obu tych kobiet w tym, że obie są dla niego bardzo ważne, że obie je kocha. Nie może jednak się to dziać kosztem lojalności. Jasne jest, że teraz to żona jest ostoją jego lojalności - podkreślała Iwona Golonko.

W książce "Teściowa kontra synowa" opisanych jest kilka typów teściowych. Za jeden z najtrudniejszych przypadków, jeśli chodzi o relacje z synową, autorka uważa typ teściowej matkującej. - Nazywam ją matkującą Matyldą. Jest to rodzaj kobiety, która w ogóle nie wyszła z roli matki. Ciągle traktuje swojego dorosłego syna jak dziecko - opisywała w audycji Iwona Golonko.

Posłuchaj
06:54 Jedynka Cztery pory roku 13.05.2022 golonka.mp3 Rozmowa z Iwoną Golonko, autorką książki "Teściowa kontra synowa" (Cztery pory roku/Jedynka) 

***

Tytuł audycji: Cztery Pory Roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Iwona Golonko (psycholog i trenerka biznesu, autorka książki "Teściowa kontra synowa, czyli o trudnych relacjach między kobietami")

Data emisji: 13.05.2022

Godzina emisji: 9.36

pg

Czytaj także

Czy na dłuższą metę można być szczęśliwym singlem?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 12:42
- Lampka ostrzegawcza zapala się ludziom dopiero po 35. roku życia. To jest ten moment, w którym okazuje się, że znajomi mają dla nas coraz mniej czasu - mówi Bianka Beata Kotoro, psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wampir energetyczny. Kim jest i kto jest najbardziej podatny na jego wpływ?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 13:53
Wampir energetyczny otacza, osacza, jest nachalny, koncentruje całą uwagę na sobie, obarcza innych swoimi problemami. Jego sukcesy nierzadko przytłaczają, wysysają dobrą energię.
rozwiń zwiń