Piątek trzynastego. Dlaczego jest symbolem pechowego dnia? 

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 13:16
Gdy zobaczymy kolejarza łapiemy się za guzik i trzymamy tak długo, aż przejdą koło nas trzy zakonnice albo ktoś w okularach – ale musi te okulary poruszyć ręką. Jak wyjaśnić naszą wiarę w różnego rodzaju przesądy i zabobony? 
Czarny kot przebiegający drogę zwiastuje pecha. Czarny kot kroczący w naszym kierunku to dobry omen
Czarny kot przebiegający drogę zwiastuje pecha. Czarny kot kroczący w naszym kierunku to dobry omen Foto: Pixabay/ photosforyou

Skąd wzięło się przekonanie o pechu, który zdaniem niektórych przydarza się tego akurat dnia? Co ciekawe, np. w Grecji czy Hiszpanii "pechowy" jest wtorek trzynastego, a we Włoszech piątek, ale… siedemnastego!

– Naukowe podejście powinno być racjonalne i powinniśmy traktować ten dzień jak każdy inny, ale u wielu z nas emocje biorą górę – mówi socjolog Grzegorz Rippel z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu w rozmowie z radiową Jedynką. Dlaczego wciąż wierzymy w różnego rodzaju przesądy? – Jest to odwieczna potrzeba szukania uzasadnień dla zdarzeń czy zjawisk – wyjaśnia ekspert. Przesądy, zabobony, zwyczaje wiążemy też z wieloma wydarzeniami w naszym życiu, takimi jak matura, poród czy śmierć, a nawet mecze. Dla przykładu, gdy polska drużyna piłkarska rozgrywa spotkanie międzynarodowe, trener nie goli się i zakłada koszulkę na lewą stronę.

– Czujemy się dzięki temu bezpieczniej, pewniej, łudzimy się, że coś nam przynosi szczęście. Człowiek chciałby być bardzo racjonalny. Badania pokazują, że im bardziej ktoś jest wykształcony, tym bardziej zwraca uwagę na racjonalne wytłumaczenia – wyjaśnia Grzegorz Rippel w rozmowie z Programem 1 Polskiego Radia.  

W Wielkiej Brytanii kot przynosi szczęście, a w Japonii pechowa jest czwórka

Przesądy różnią się od siebie w zależności od kraju, kręgu kulturowego, narodowości. W niektórych państwach w windach nie spotkamy numeru jednego z pięter, bo może to wróżyć nieszczęście. – Czarny kot w Wielkiej Brytanii przynosi nie pecha, a szczęście. W Japonii pechową jest liczba 4, a nie 13. Jest to związane z wymową słowa "cztery" w języku japońskim – fonetycznie brzmi ona jak jedno z określeń związane ze zbliżającą się śmiercią – wyjaśnia socjolog.    

Czytaj także:


***

Tytuł audycji: Cztery Pory Roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Grzegorz Rippel (socjolog z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu) 

Data emisji: 13.05.2022

Godzina emisji: 11.20

djr


Czytaj także

Ukraińcy ratują swoje zwierzęta. Jak możemy im pomóc?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2022 13:00
Wielu uchodźców z Ukrainy nie porzuca swoich zwierząt, tylko zabiera je do Polski. One również mogą liczyć na naszą pomoc. - Do naszego schroniska pod Warszawą przyjęliśmy około 50 zwierząt z Ukrainy. W większości są to psy i koty - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Justyna Maras z Fundacji Viva. Jak możemy zatroszczyć się o zwierzęta?
rozwiń zwiń