"Matki Matkom". Trwa charytatywna licytacja na rzecz dzieci z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 08:00
Dziś, przez cały dzień na antenie Programu 1 Polskiego Radia trwają licytacje na rzecz Narodowego Szpitala Dziecięcego w Kijowie. Wśród niezwykłych przedmiotów m.in. biżuteria pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, piłka z podpisem Igi Świątek i koszulka Roberta Lewandowskiego. 
Dzień Matki
Dzień Matki Foto: Yuganov Konstantin/shutterstock.com

W audycji "Cztery pory roku", dwa razy w każdej godzinie, pojawiać będę się wejścia z aukcji charytatywnej na rzecz Narodowego Szpitala Dziecięcego w Kijowie. Aukcję w godz. 8.00-19.20 poprowadzą Karolina Rożej i Daniel Wydrych. Finał można będzie śledzić w audycji specjalnej, która rozpocznie się o 19.00.

W audycji powiemy również o wpływie rosyjskiej inwazji na Ukrainę na międzynarodową sytuację w kosmosie porozmawiamy w czwartkowej audycji z cyklu "Cztery pory roku".

W związku z obecną sytuacją pojawia się pytanie o przyszłość Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Powstała ona w wyniku połączenia projektów budowy rosyjskiej stacji Mir-2, amerykańskiej Freedom oraz europejskiej Columbus. Pierwsze moduły stacji zostały wyniesione na orbitę i połączone ze sobą w 1998 roku. Pierwsza stała załoga zamieszkała na niej w roku 2000.

Naszym gościem będzie Rafał Grabiański z portalu Urania – Postępy Astronomii.

Zajmiemy się także konsekwencjami tegorocznej suchej wiosny. Ostatnie opady deszczu wcale nie likwidują problemu – niektóre gminy w Polsce już zdecydowały się na ograniczenie podlewania trawników czy ogrodów (materiał K. Jabłońskiej).

Nie zabraknie także naszych stałych punktów: konkursów "Od małego dla dużego" i "A to kto to?" oraz kolejnego odcinka słuchowiska na podstawie "Emancypantek" Bolesława Prusa w adaptacji Jadwigi Skotnickiej.

***

Na audycję "Cztery pory roku" zapraszamy w czwartek (26.05) w godz. 9.00-12.00. Program poprowadzi Roman Czejarek.


Czytaj także

Szef POLSA: w Polsce będzie stanowisko startowe rakiet kosmicznych

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 13:07
- Polska już dawno temu weszła do gry w kosmosie. Od pół wieku wysyłamy różne instrumenty przy okazji rozmaitych misji kosmicznych, kiedyś w programie Interkosmos, a od 10 lat w ramach misji Europejskiej Agencji Kosmicznej. Powoli jednak możliwości wynoszenia w kosmos stają się wąskim gardłem dla sektora kosmicznego - mówił w radiowej Jedynce prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ktoś z Polski poleci wkrótce w kosmos?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 20:47
Europejska Agencja Kosmiczna przeprowadziła rekrutację do misji załogowych. Zgłosiło się do niej aż 500 kandydatów z Polski. - Do drugiego etapu zakwalifikowały się 22 osoby. Miejmy nadzieję, że ktoś z tej grupy poleci na orbitę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA.
rozwiń zwiń