Pierwsza pomoc - "Najnowsze wytyczne mówią, że można odpuścić oddech"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 14:03
- Najnowsze wytyczne mówią, że jeśli nie ma możliwości wykonania oddechu albo nasz stres będzie wpływał na jakość oddechu, należy odpuścić oddychanie na rzecz prawidłowego uciskania klatki piersiowej - mówił w "Czterech porach roku" Rafał Sakowski, instruktor pierwszej pomocy.
Wkrótce rozpocznie się lato, a to okres, w którym częściej dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń
Wkrótce rozpocznie się lato, a to okres, w którym częściej dochodzi do niebezpiecznych zdarzeńFoto: Platoo Studio/Shutterstock

Pierwsza pomoc - najważniejsze zasady

30 uciśnięć na 2 oddechy to podstawowy parametr, który musimy zapamiętać przy wykonywaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W uzasadnionych przypadkach można jednak poprzestać na samym uciskaniu klatki piersiowej. - Wtedy cały czas masujemy klatkę, uciskamy ją u osoby dorosłej na głębokość ok. 5 cm, aż do odzyskania parametrów życiowych lub przyjazdu profesjonalnych ratowników medycznych - tłumaczył Rafał Sakowski z Polskiego Czerwonego Krzyża. 

Podkreślił on również, że nie ma co obawiać się uszkodzenia klatki piersiowej u ratowanej osoby. - Musimy odpowiedzieć sobie na bardzo proste pytanie: lepiej zachować całą klatkę piersiową czy lepiej, żeby ta osoba oddychała? Nawet profesjonalistom zdarza się uszkodzić żebra przy resuscytacji krążeniowo-oddechowej, jest to naturalna konsekwencja - przekonywał gość Jedynki.

Najpierw własne bezpieczeństwo  

W sytuacji, gdy jesteśmy uczestnikami czy świadkami wypadku drogowego, udzielenie pomocy poszkodowanym jest obowiązkowe. Wystarczy już samo wezwanie służb ratunkowych.

- Zacznijmy przede wszystkim od własnego bezpieczeństwa, bo w przeciwnym razie liczba poszkodowanych może nam się diametralnie zwiększyć. Zadbajmy o zabezpieczenie miejsca zdarzenia, ustawmy trójkąt ostrzegawczy oraz nasz pojazd tam, gdzie trzeba. Następnie zabezpieczmy pojazd/pojazdy, które uczestniczyły w zdarzeniu: zaciągnijmy ręczny, podłóżmy coś pod koła, zobaczmy, czy coś się nie pali lub nie dymi i na wszelki wypadek przygotujmy sobie gaśnicę - instruował Rafał Sakowski.

Posłuchaj
08:15 Jedynka Cztery pory roku 27.05.2022 sakowski.mp3 Rozmowa z Rafałem Sakowskim, instruktorem pierwszej pomocy (Cztery pory roku/Jedynka) 

Przypomniał również o wskazaniach mówiących, kiedy należy ewakuować osobę poszkodowaną z samochodu. - Kiedy jest zagrożenie dla zdrowia i życia, kiedy ta osoba nie oddycha i potrzebne jest wykonanie resuscytacji, kiedy musimy udostępnić drogę do kolejnej osoby poszkodowanej. Wreszcie, gdy osoba poszkodowana ma takie urazy, których zabezpieczenie w danej pozycji jest niemożliwe. Przykładem jest masywny krwotok - wymieniał instruktor pierwszej pomocy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Joanna Racewicz

Gość: Rafał Sakowski (instruktor pierwszej pomocy, Polski Czerwony Krzyż)

Data emisji: 11.05.2022 

Godzina emisji: 11.19

pg

Czytaj także

Numer "112" obchodzi swoje urodziny

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2022 12:55
W Polsce funkcjonuje dziś siedemnaście centrów powiadamiania ratunkowego. To systemy obsługujące zgłoszenia alarmowe kierowane na numer "112". Numer, który powinien znać absolutnie każdy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak radzić sobie w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2022 15:28
Edukacja w zakresie pierwszej pomocy i unikanie powielanych błędów to niezwykle istotne, choć często pomijane kwestie. Celem profilu Twój Ratownik jest uświadamianie rodziców, jak wiele od nich zależy w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia dziecka. Zadławienia, zachłyśnięcia, oparzenia, silne alergie, urazy i złamania to najczęstsze stany, w których potrzebna jest natychmiastowa pomoc. 
rozwiń zwiń