"Niezapominajki" – płyta z piosenkami do wierszy Marii Konopnickiej

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 10:11
Płyta "Niezapominajki" została wydana w związku z rocznicą urodzin Marii Konopnickiej, patronki roku 2022. Przeznaczona jest zarówno dla najmłodszych, jak i dla dorosłych odbiorców. Premiera płyty w Dniu Dziecka.
Karoli  Pusch. Fotografia Teatrów Rządowych, Maria Konopnicka, pisarka, portret, 1882-1890, Muzeum Narodowe w Krakowie
Karoli & Pusch. Fotografia Teatrów Rządowych, Maria Konopnicka, pisarka, portret, 1882-1890, Muzeum Narodowe w KrakowieFoto: Domena publiczna/CC0

Nowa płyta Narodowego Centrum Kultury "Niezapominajki" zawiera wiersze Marii Konopnickiej z muzyką Janusza Strobla. Utwory śpiewa Nula Stankiewicz. Wiersze wykorzystane w kompozycjach to m.in. "Tęcza", "Taniec", "Pranie", "Jesienią", "Nasz domek", "Jabłonka" czy "Przy mrowisku". – Nie ma wieku, któremu przypisane jest przeżywanie zjawisk przyrody, obserwowanie świata, ciekawość, piękno, wrażliwość, to jest dla nas wszystkich uniwersalne – mówi Nula Stankiewicz. 

Płyta "Niezapominajki" łączy wiersze Marii Konopnickiej z muzyką Janusza Strobla i interpretacją Nuli Stankiewicz Płyta "Niezapominajki" łączy wiersze Marii Konopnickiej z muzyką Janusza Strobla i interpretacją Nuli Stankiewicz

Twórczość Konopnickiej spaja pokolenia. Na płycie znalazły się m.in. piosenki o ręcznym praniu czy o dziadku. Przy okazji słuchania możemy powspominać dawne czasy i obyczaje. – Byłoby dużą przesadą twierdzić, że to są wiersze dla dzieci i że to wiersze infantylne, proste. Musiałby każdy słuchający spróbować usiąść do tych tekstów i napisać do nich muzykę albo namalować, narysować je. Wtedy zupełnie inaczej odbieramy tekst, bo nie czytamy go powierzchownie. Staramy się znaleźć akcenty, klimat, zrozumieć, o co naprawę chodzi. A tych płaszczyzn jest wiele – mówi kompozytor Janusz Strobel. Poza płytą ukazuje się też śpiewnik, w którym można znaleźć nuty i teksty.

Nula Stankiewicz    

Jak powiedziała w programie w Telewizji Polskiej, śpiew był dla niej kontynuacją edukacji muzycznej. Przez 12 lat grała na skrzypcach. Zdecydowała się jednak zrezygnować z kariery skrzypaczki na rzecz śpiewania. Potem przyszły osiągnięcia na festiwalach i konkursach. Jej debiut fonograficzny miał miejsce w 2013 r. Na płytę "Wybrane" złożyły się piosenki z muzyką Janusza Strobla i tekstami m.in. Jonasza Kofty i Jana Wołka. Wokalistka przywiązuje dużą wagę do warstwy tekstowej."Najważniejsze jest dla mnie to, żeby znaleźć siebie w tekście, tylko wtedy może on być prawdziwy" – mówiła w wywiadzie z Tadeuszem Deszkiewiczem w Telewizji Polskiej. Jedną ze swoich płyt "Byle nie o miłości" poświęciła Agnieszce Osieckiej. Zinterpretowała na niej między innymi piosenkę z tekstem Agnieszki Osieckiej "Małgośka". Nagrała też krążek "Śpiewam". 

Nula Stankiewicz dała się poznać szerszej publiczności występując wraz ze swoją siostrą Kasią w drugiej edycji programu "Dance Dance Dance" w Telewizji Polskiej. Obydwie siostry od dziecka śpiewały, jednak to Kasi udało się z początku zyskać większą popularność, gdy w 1995 r. wygrała program "Szansa na sukces" w Telewizji Polskiej, w konsekwencji zostając wokalistką Varius Manx. Nula Stankiewicz, jak sama pisze na swoim profilu na Facebooku, studiowała logopedię na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Pracuje również w radiu. 

Zobacz też:

 

Posłuchaj
06:50 2022_06_01 11_39_25_PR1_Cztery_Pory_Roku.mp3 Janusz Strobel i Nula Stankiewicz o płycie Narodowego Centrum Kultury "Niezapominajki" do tekstów Marii Konopnickiej (Cztery pory roku/Jedynka)

 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Joanna Racewicz

Data emisji: 1.06.2022

Godzina emisji: 11.39

Czytaj także

"Kup Pan kwiatek dla Marysi"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 02:09
Pan Jan Bielecki jest prawnukiem Marii Konopnickiej. Mieszka w Warszawie i prowadzi Stowarzyszenie Miłośników Marii Konopnickiej. Jego życie jest tak samo barwne jak życie jego prababki o czym opowiada Dorocie Bonieckiej-Górny w reportażu "Prawnuk".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Konopnicka. Artystka, która chciała, by zdjąć ją z cokołu

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 11:06
Decyzją Sejmu rok 2022 - podobnie zresztą jak lata poprzednie - będzie miał swoich patronów. Wśród nich znalazła się m.in. Maria Konopnicka, poetka i nowelistka okresu pozytywizmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Konopnicka - rok 2022 jest m.in. rokiem poetki

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2022 19:07
Wizyta w Muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach.
rozwiń zwiń