X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tak tabloidy oszukują czytelników

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2012 15:52
Gazety często wymyślają niestworzone wydarzenia i robią wszystko, aby wyglądały na prawdziwe. Dowiedz się, jak nie dać się oszukać.
Audio
Tak tabloidy oszukują czytelników
Foto: Glow Images/East News

Kiedy prasa, nazywana potocznie "bulwarową", pisze o roślinkach pożerających myszy albo o jeziorze pełnym alkoholu lub wielorybie w Wiśle w pobliżu Warszawy, raczej nikt nie daje się nabrać, że to prawda. Ale tabloidy mają inne sposoby na przyciągnięcie czytelników. Opisuje je w książce "Shit ! rok w tabloidzie" Joanna Żebrowska, która pracowała w takich gazetach.

Joanna
Joanna Żebrowska

Autorka nie chce w radiowej Jedynce zdradzić, gdzie pracowała i pracuje. Ale w książce opisane są sytuacje, które – jak można sądzić – zostały zaczerpnięte z życia. Bulwarówki mają na preparowanie sensacyjnych wiadomości specjalny budżet. – Jeśli ma się pieniądze, można wykreować i sytuację, i bohatera – mówi Joanna Żebrowska w "Czterech porach roku". Na zdjęciach bardzo często występują modele wynajęci z agencji, którym jest wszystko jedno, do czego ich wizerunek zostanie wykorzystany.

W książce jest opisane wydarzenie, w którym ktoś kupił chleb z zapieczonym nożem w środku. – W tej sytuacji wszystko było zmyślone – mówi autorka. Ale jeśli są pieniądze, to zawsze znajdzie się ktoś, kto zdecyduje się na ujawnienie twarzy i nazwiska w celu uprawdopodobnienia sytuacji. Jeśli są pieniądze, to znajdzie się również właściciel piekarni, która jakoby wypuściła taki wypiek. Ciekawe, ile osób nie zorientuje się, że to wszystko "lipa".

Zresztą pokusa manipulowania widzem czy czytelnikiem jest we wszystkich mediach operujących obrazem, nawet tych uważanych za poważne. Gość Jedynki opowiada o reporterach telewizyjnych, którzy nie mogą zdobyć wypowiedzi w jakimś urzędzie, a muszą zrobić szybko materiał. – Ustawiają wtedy koleżankę z redakcji tyłem do kamery i ona mówi jako pani Basia, która nie chce pokazać twarzy – ujawnia dziennikarską kuchnię autorka "Shit ! rok w tabloidzie".

Każde wydawnictwo tabloidu ma specjalną pulę pieniędzy przeznaczoną na odszkodowania np. dla celebrytów, którzy zostali opisani w sposób nieprawdziwy. Proces wygrała na przykład Doda; bulwarówki pisały też nieprawdę o parze aktorskiej Radosław Pazura – Dorota Chotecka. Takich procesów jest coraz więcej. Nie jest również prawdą, że wszystkie aktorki i aktorzy, jak też politycy, chcą być opisywani w bulwarówkach.

Rozmawiała Sława Bieńczycka.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tabloidowa "ustawka" minister edukacji?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2011 18:15
Zdjęcia szefowej MEN Katarzyny Hall ze spuszczonymi spodniami zelektryzowały portale i skonfundowały PO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tabloid ma przeprosić za "pedofila i "zboczeńca"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2011 19:16
Wydawca "Faktu" ma przeprosić Krzysztofa D. za nazwanie go "pedofilem i zboczeńcem" oraz ujawnienie jego danych i wizerunku - zdecydował sąd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 mln funtów dla podsłuchiwanych przez tabloid

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2011 14:53
Pieniądze zostaną przeznaczone na wypłatę odszkodowań osobom zaatakowanym przez hakerów brytyjskiego tabloidu "News of the World".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejny brytyjski tabloid zatrudniał hakerów?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2012 18:31
Redaktor naczelny "Daily Mirror" Richard Wallace oświadczył, że możliwe jest, że jego dziennik prowadził nielegalną działalność hakerską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie tabloidowa telewizja - "Super Express TV"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2012 06:00
Decyzje w sprawie powstania nowego kanału już zapadły. Wydawca "SE" i nadawca radia Eska planuje na początek dwa studia.
rozwiń zwiń