Pilnuj dziecka w internecie

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2012 12:14
Zaufanie, zaufaniem, a kontrola musi być. Dlatego warto wiedzieć, co nasze dzieci robią, kiedy siedzą przed komputerem i surfują w sieci.
Audio
Pilnuj dziecka w internecie
Foto: Glow Images/East News

Stale obniża się wiek dzieci korzystających z internetu. 57 procent dzieci w wieku 9-16 lat korzysta z Internetu codziennie, ale tylko co czwarty z rodziców korzysta z różnych form kontroli rodzicielskiej.

Marcin
Marcin Gajewski

- Do kontroli nie są potrzebne żadne specjalne programy, bo większość ogólnie dostępnych systemów ma wbudowane takie mechanizmy. Trzeba je tylko uaktywnić - mówi Maciej Gajewski z magazynu "Chip". Zwraca w radiowej Jedynce uwagę, że przede wszystkim trzeba zabezpieczyć przeglądarkę. Najnowsze przeglądarki sprawdzają, jakie treści są na witrynie i jeśli ranking pokaże, że jest to strona przeznaczona jedynie dla dorosłych, to po prostu nie wpuszczają na taką stronę. Sprawdzają również słowa kluczowe i jeśli znajdą wyrażenia typu seks, morderstwo etc. również nie otworzą takiej witryny. W przeglądarkach mozna uaktywnic blokowanie mechanizmów transakcyjnych, by nie pozwolić na kupienie czegokolwiek bez wiedzy i zgody rodziców.

Gość "Czterech pór roku" przyznaje, że trudno jest filtrować treści multimedialne. Bo system nie odróżnia fotografii z pięknym pejzażem od fotografii np. ofiary brutalnego mordu lub tragicznego wypadku. - Internet to wolna amerykanka - przyznaje Maciej Gajewski. Dlatego zwraca uwagę, że nic nie zastąpi osobistego nadzoru rodziców. Jeżeli zaś chcemy uniemożliwić dziecku samodzielną instalację programów, trzeba określić się jako administrator, i jeśli dziecko życzy sobie np. nową grę, to zainastalować ją mu osobiście.

Rodzic nie ma też - niestety - kontroli nad tym, co dziecko robi np. na Facebooku. Choć warto przypomnieć, że w regulaminie Facebooka jest wyraźnie napisane, iż jest przeznaczony dla osób powyżej 13. roku życia. Jeśli nasza latorośl ma mniej, to bez dyskusji trzeba ją od Facebooka odłącztyć. - Nawet, jeśli dziecko mówi, że z Facebooka korzystają koledzy, to nie masz 13 lat to nie i już - radzi ekspert. Z drugiej strony uważa, że 13-latek jest juz na tyle myslący, że nic sie nie stanie, jak zobaczy goły biust starszej koleżanki.

Gorzej jest z kontrolą rodzicielską w telefonach komórkowych i smartfonach. Ale w tym przypadku za stosunkowo niewielką opłatą można kupić odpowiednie aplikacje i zainstalować je w telefonie.

Rozmawiała Karolina Rożej.

(ag)

Czytaj także

Prawo chroni zdjęcia umieszczane w sieci. Nie daj się okraść!

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2012 17:56
- Prawo autorskie w Polsce jest często "obchodzone na około" – tłumaczy ekspert. – Zdjęcia są po prostu ściągane z internetu do różnego typu publikacji, np. prac magisterskich. Nikt za nie nie płaci, bo częasto ludzie nie zdają sobie sprawy, że powinni to robić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komputer poza siecią już nie jest bezpieczny?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2012 13:36
Izraelskie media informują, że Stany Zjednoczone i Izrael opracowały program komputerowy, który pozwala wykraść dane z komputerów nie podłączonych do sieci internetowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hakerzy wykradli dane użytkowników strony pornograficznej

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2012 15:38
Hakerzy z grupy The Consortium twierdzą, że weszli w posiadania nazw użytkowników, ich adresów e-mail, a także numerów ich kart kredytowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W internecie", "na portalu”, "portal społeczny” – "portal społecznościowy"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2012 12:15
Odcinek o konstrukcjach z rzeczownikami "internet”, "portal” oraz o różnicy między "społecznym” a "społecznościowym”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chińczycy zbudują najszybszy komputer na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2012 15:26
Chińczycy budują superkomputer "Tianhe 2", który będzie miał 10 razy większą moc obliczeniową od dotychczasowego lidera, japońskiego komputera "Kei", oddanego do użytku w zeszłym roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak student roku chciał wyłudzić 500 mln złotych

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2012 06:45
14 firm próbowało wyłudzić pół miliarda złotych z PARP na mobilny internet - podejrzewają prokuratorzy. O sprawie pisze "Puls Biznesu".
rozwiń zwiń