Tacy sami, a ściana między nami

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2012 11:19
Wszystkie dzieci potrzebują czułości i uczucia, ale dzieci z zespołem Downa potrzebują jej dużo więcej, bo są bardzo emocjonalne, a czują się mniej kochane i nieakceptowane.
Audio
  • Rozmowa z Andrzejem Suchcickim o osobach z zespołem Downa
Osoba z zespołem Downa
Osoba z zespołem DownaFoto: Glow Images/East News

Zespol Downa to nie jest choroba! Bo chorobę się leczy, a zespołu wyleczyć nie można. Jest to wada genetyczna, która polega na tym, że w 21. parze chromosomów są trzy, a nie dwa chromosomy. To powoduje zaburzenia całego organizmu, osoby takie inaczej wyglądają i inaczej funkcjonują.

Andrzej
Andrzej Suchcicki

- Osoby te spokojnie funkcjonują i daja sobie radę zaspokajając potrzeby codzienne i obsługując różne domowe urządzenia - mówi Andrzej Suchcicki ze Stowarzyszenia Rodzin i Opiekunów Osób z zespołem Downa "Bardziej Kochani". Wyjaśnia w radiowej Jedynce, że w życiu społecznym raczej samodzielnie nie są jednak w stanie funkcjonować. Wymagają stałej opieki i kontroli. Bo dorosłym ludziom mogą wpaść do głowy różne pomysły, które mogą być zwyczajnie groźne dla ich zdrowia.

Trudno powiedzieć, jak się zachowywać w stosunkach z osobami cierpiącymi na zespół Downa. Łatwiej powiedzieć, jak się nie zachowywać. - Nie należy zachowywać się w sposób sztuczny - radzi w "Czterech porach roku" Andrzej Suchcicki. A najlepiej uśmiechnąć się. Rozmowa z takimi osobami jest ciężka, choć dorosłych można zapytać np. o serial. Dziś jest obchodzony Światowy Dzień Zespołu Downa.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Rozmawiał Zygmut Chajzer.

(ag)

Zobacz więcej na temat: zespół downa dzieci

Czytaj także

Miłość pomimo zespołu Downa

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2010 18:00
Ludzie z zespołem Downa to osoby otwarte i pełne energii do życia. Nie wolno traktować ich jak dzieci i wszystkiego zakazywać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ojcowie tych z dodatkowym chromosomem

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2012 14:18
Celebryci... to niewłaściwe słowo, ale znani, sławni w pewnych kręgach, podziwiani za wiedzę, doświadczenie... a w domu: ojcowie dzieci z zespołem Downa.
rozwiń zwiń