X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tacy sami, a ściana między nami

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2012 11:19
Wszystkie dzieci potrzebują czułości i uczucia, ale dzieci z zespołem Downa potrzebują jej dużo więcej, bo są bardzo emocjonalne, a czują się mniej kochane i nieakceptowane.
Audio
  • Rozmowa z Andrzejem Suchcickim o osobach z zespołem Downa
Osoba z zespołem Downa
Osoba z zespołem DownaFoto: Glow Images/East News

Zespol Downa to nie jest choroba! Bo chorobę się leczy, a zespołu wyleczyć nie można. Jest to wada genetyczna, która polega na tym, że w 21. parze chromosomów są trzy, a nie dwa chromosomy. To powoduje zaburzenia całego organizmu, osoby takie inaczej wyglądają i inaczej funkcjonują.

Andrzej
Andrzej Suchcicki

- Osoby te spokojnie funkcjonują i daja sobie radę zaspokajając potrzeby codzienne i obsługując różne domowe urządzenia - mówi Andrzej Suchcicki ze Stowarzyszenia Rodzin i Opiekunów Osób z zespołem Downa "Bardziej Kochani". Wyjaśnia w radiowej Jedynce, że w życiu społecznym raczej samodzielnie nie są jednak w stanie funkcjonować. Wymagają stałej opieki i kontroli. Bo dorosłym ludziom mogą wpaść do głowy różne pomysły, które mogą być zwyczajnie groźne dla ich zdrowia.

Trudno powiedzieć, jak się zachowywać w stosunkach z osobami cierpiącymi na zespół Downa. Łatwiej powiedzieć, jak się nie zachowywać. - Nie należy zachowywać się w sposób sztuczny - radzi w "Czterech porach roku" Andrzej Suchcicki. A najlepiej uśmiechnąć się. Rozmowa z takimi osobami jest ciężka, choć dorosłych można zapytać np. o serial. Dziś jest obchodzony Światowy Dzień Zespołu Downa.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Rozmawiał Zygmut Chajzer.

(ag)

Zobacz więcej na temat: dzieci zespół downa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Miłość pomimo zespołu Downa

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2010 18:00
Ludzie z zespołem Downa to osoby otwarte i pełne energii do życia. Nie wolno traktować ich jak dzieci i wszystkiego zakazywać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ojcowie tych z dodatkowym chromosomem

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2012 14:18
Celebryci... to niewłaściwe słowo, ale znani, sławni w pewnych kręgach, podziwiani za wiedzę, doświadczenie... a w domu: ojcowie dzieci z zespołem Downa.
rozwiń zwiń