Nie dawajcie dzieciom na śniadanie płatków!

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2012 10:30
Płatki są niezdrowe. Zawierają tyle cukru, że powinny stać w sklepach na półce ze słodyczami. Niektóre z nich mają więcej tłuszczu niż kanapka z boczkiem!
Audio
  • Justyna Marszałkowska, dietetyk o płatkach śniadaniowych.
Dzieci uwielbiają płatki śniadaniowe
Dzieci uwielbiają płatki śniadaniowe Foto: Glow Images/East News

Płatki śniadaniowe są reklamowane, jako zdrowy start dnia. – Niestety to fałsz. Zdecydowana większość z nas jednak nadal w to wierzy - przyznaje Justyna Marszałkowska, dietetyk.

To jest chwyt reklamowy. Płatki są propagowane jako posiłek śniadaniowy, jednak jak podkreśla gość Jedynki, śniadanie nie powinno zawierać aż takiej ilości cukrów prostych, jaką zawierają płatki. – Śniadanie powinno być smaczne, ale przede wszystkim odżywcze – zaznacza Marszałkowska.

Jeśli jednak uprzemy się, że chcemy na śniadanie żywić się płatkami, należy wybrać owsiane. – Tylko nie błyskawiczne. Te są zdecydowanie mniej wartościowe, są wysoko przetworzone, zawierają mniej błonnika – wyjaśnia dietetyk. Najlepiej kupować zwykłe płatki na przykład górskie.

/

Niekoniecznie zdrowe są także płatki kukurydziane. Jeśli chodzi o musli to nie należy wybierać musli z owocami kandyzowanymi. – Ostrzegam przed musli, które są zbite w takie większe kuleczki. To są płatki, które są jeszcze połączone jakimś karmelem, czy miodem. Ich kaloryczność i zawartość cukru są za wysokie – podkreśla gość "Czterech pór roku". – Nie chodzi o to, żeby wybierać jak najmniej kaloryczne płatki, ale żeby tego cukru było jak najmniej, a błonnika jak najwięcej – dodaje.

Jeśli płatki śniadaniowe zawierają więcej niż 400-450 kilokalorii na 100 gram to znaczy, że coś z nimi jest nie tak. – Prawdopodobnie jest w nich za dużo cukrów i tłuszczów nasyconych – wtrąca Justyna Marszałkowska. Płatki nie powinny zawierać cukru w ogóle, albo znikomą ilość. Pamiętajmy, że syrop glukozowo-fruktozowy to też cukier.

Nie zapominajmy także o tym, że "reklama dźwignią handlu" i wszelkie płatki oznaczone fit, light to nic innego jak reklamowy chwyt.

Chcesz dowiedzieć się na co jeszcze zwracać uwagę kupując płatki? Posłuchaj rozmowy z Justyną Marszałkowską, dietetykiem, która była gościem Jedynki.

Rozmawiał Wiesław Molak.

(mb)

Czytaj także

Zbyt grzecznie jedzące dzieci mogą być w przyszłości otyłe

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2011 10:21
Wychowawcy w przedszkolach, którzy nalegają, by dzieci zjadały podawane posiłki w całości, szkodzą zamiast pomagać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie dzieci są coraz mniej sprawne

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2011 12:00
Sport uprawiają regularnie, ale tylko na komputerze. Na lekcjach wychowania fizycznego jest znacznie gorzej. Tam dzieci ćwiczą, bo muszą. Reszta posiada zwolnienia lekarskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy ogłosili ranking najlepszych diet

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2011 08:30
Za najlepszą uznano dietę DASH prowadzącą do obniżenia ciśnienia. Za nią usytuowała się dieta śródziemnomorska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawdź, ile powinieneś ważyć

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2011 16:00
Prawidłowa waga to nie tylko niezły wygląd. To najczęściej także informacja, że nie cierpimy na jakieś poważne schorzenia. Dlatego warto sprawdzić, co mówią o nas nasze kilogramy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdrowe przedszkolaki

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2012 08:00
Dzieci w przedszkolach jedzą różnie - niekoniecznie zdrowo. Co i jak zrobić, aby maluchy dostały zdrowe i wartościowe jedzenie podpowiada Emilia Lorenc, dietetyk, pomysłodawczyni akcji Zdrowy Przedszkolak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pijmy mleko... mimo wszysko

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2012 13:42
Nie ma dostatecznie dobrej wymówki, by zrezygnować z produktów mlecznych w diecie - uważa dietetyk, Joanna Lewitt-Dziełak.
rozwiń zwiń