X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Trafił do Radia z ulicy, został na 40 lat

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2012 14:18
Jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych głosów radiowej Jedynki, ale jego głos lubią również telewidzowie. To dzięki niemu pojawiły się na antenie "Strofy dla ciebie".
Audio
  • Rozmowa z Andrzejem Matulem o historii radiowej Jedynki
Czy Andrzej Matul będzie czytał nazwy stacji II linii metra?
Czy Andrzej Matul będzie czytał nazwy stacji II linii metra?Foto: Wojciech Kusiński/PR

Andrzej Matul w Radiu robił niemal wszystko. Jak sam wspomina, trafił do Radia przypadkowo. - Przyszedłem i powiedziałem, że chcę pracować, więc zrobili mi komisję i zaakceptowali - mówi dziennikarz w wywiadzie z okazji jubileuszu 86 rocznicy powstania radiowej Jedynki. I tak już pracuje w Radiu 40 lat.

Zaczynał jako lektor. Potem trafił pod opiekę Aleksandra Tarnawskiego, wizjonera Radia, który był pomysłodawcą takich audycji, jak "Sygnały dnia", "Cztery pory roku" i "Lato z Radiem". Programy były prowadzone na żywo, co w latach 70-tych było prawdziwą rewolucją. Bo to był czas PRL-u i głębokiej cenzury. I po kawałeczku tych audycji na żywo było coraz więcej.

- Tarnawski zadbał, żebyśmy robili rożne rzeczy, łącznie z parzeniem herbaty - śmieje się Andrzej Matul. Ale wszystko miało sens, bo dzięki temu, że pisał np. serwisy informacyjne mógł ocenić, czy ktoś inny pisze mu serwisy porządnie. - Jak wystartowały "Sygnały dnia" to radiowy samochód przyjeżdżał po mnie o godz. 2.50” - wspomina w "Czterech porach roku" tamte czasy dziennikarz.

Jego wielkim mistrzem był Bogdan Tomaszewski. Matul chciał być nawet sprawozdawcą sportowym, ale "mu nie wyszło". Wyszło za to z poezją na antenie, choć pomysł recytowania wierszy nie spotkał się na początku z entuzjastycznym przyjęciem przez Aleksandra Tarnawskiego. Andrzej Matul przekonał go jednak do swojego pomysłu i wykreował modę na poezję, na romantyczność na antenie. Odkrył też dla Radia Krzysztofa Kolbergera. Nocami wybierali i nagrywali wiersze i tak pojawiły się "Strofy dla ciebie".

Posłuchaj całej rozmowy z Andrzejem Matulem o historii Jedynki, jego stosunku do słuchaczy i całej jego miłości do Radia.

Rozmawiał Zygmunt Chajzer.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Słuchaj nas w radiu, internecie i …

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 11:00
Media w ostatnich latach przeżywają technologiczną rewolucję. Cyfrowa telewizja, internet, media społecznościowe, smartfony, tablety to one zmieniają sposób w jaki korzystamy z radia i telewizji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedynka żegluje w dobrym kierunku

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2012 10:08
- Jedynka ma się odnosić do tradycji, ale w sposób nowoczesny. Ma być blisko ludzi i mam nadzieję, że taka powoli się staje - mówił Kamil Dąbrowa, dyrektor Programu 1 Polskiego Radia w dniu 86. urodzin stacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedynka ma wysokie standardy i wyjątkowego ducha

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2012 08:15
Andrzej Siezieniewski (prezes PR): Dotrzymujemy kroku zmieniającej się technologicznie rzeczywistości. Myślimy o rozpoczęciu emisji cyfrowej.
rozwiń zwiń