Trafił do Radia z ulicy, został na 40 lat

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2012 14:18
Jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych głosów radiowej Jedynki, ale jego głos lubią również telewidzowie. To dzięki niemu pojawiły się na antenie "Strofy dla ciebie".
Audio
  • Rozmowa z Andrzejem Matulem o historii radiowej Jedynki
Czy Andrzej Matul będzie czytał nazwy stacji II linii metra?
Czy Andrzej Matul będzie czytał nazwy stacji II linii metra?Foto: Wojciech Kusiński/PR

Andrzej Matul w Radiu robił niemal wszystko. Jak sam wspomina, trafił do Radia przypadkowo. - Przyszedłem i powiedziałem, że chcę pracować, więc zrobili mi komisję i zaakceptowali - mówi dziennikarz w wywiadzie z okazji jubileuszu 86 rocznicy powstania radiowej Jedynki. I tak już pracuje w Radiu 40 lat.

Zaczynał jako lektor. Potem trafił pod opiekę Aleksandra Tarnawskiego, wizjonera Radia, który był pomysłodawcą takich audycji, jak "Sygnały dnia", "Cztery pory roku" i "Lato z Radiem". Programy były prowadzone na żywo, co w latach 70-tych było prawdziwą rewolucją. Bo to był czas PRL-u i głębokiej cenzury. I po kawałeczku tych audycji na żywo było coraz więcej.

- Tarnawski zadbał, żebyśmy robili rożne rzeczy, łącznie z parzeniem herbaty - śmieje się Andrzej Matul. Ale wszystko miało sens, bo dzięki temu, że pisał np. serwisy informacyjne mógł ocenić, czy ktoś inny pisze mu serwisy porządnie. - Jak wystartowały "Sygnały dnia" to radiowy samochód przyjeżdżał po mnie o godz. 2.50” - wspomina w "Czterech porach roku" tamte czasy dziennikarz.

Jego wielkim mistrzem był Bogdan Tomaszewski. Matul chciał być nawet sprawozdawcą sportowym, ale "mu nie wyszło". Wyszło za to z poezją na antenie, choć pomysł recytowania wierszy nie spotkał się na początku z entuzjastycznym przyjęciem przez Aleksandra Tarnawskiego. Andrzej Matul przekonał go jednak do swojego pomysłu i wykreował modę na poezję, na romantyczność na antenie. Odkrył też dla Radia Krzysztofa Kolbergera. Nocami wybierali i nagrywali wiersze i tak pojawiły się "Strofy dla ciebie".

Posłuchaj całej rozmowy z Andrzejem Matulem o historii Jedynki, jego stosunku do słuchaczy i całej jego miłości do Radia.

Rozmawiał Zygmunt Chajzer.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Słuchaj nas w radiu, internecie i …

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 11:00
Media w ostatnich latach przeżywają technologiczną rewolucję. Cyfrowa telewizja, internet, media społecznościowe, smartfony, tablety to one zmieniają sposób w jaki korzystamy z radia i telewizji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedynka żegluje w dobrym kierunku

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2012 10:08
- Jedynka ma się odnosić do tradycji, ale w sposób nowoczesny. Ma być blisko ludzi i mam nadzieję, że taka powoli się staje - mówił Kamil Dąbrowa, dyrektor Programu 1 Polskiego Radia w dniu 86. urodzin stacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedynka ma wysokie standardy i wyjątkowego ducha

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2012 08:15
Andrzej Siezieniewski (prezes PR): Dotrzymujemy kroku zmieniającej się technologicznie rzeczywistości. Myślimy o rozpoczęciu emisji cyfrowej.
rozwiń zwiń