Do serca przytul psa, weź na kolana kota

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2012 15:13
Śpiewał w latach 70. ubiegłego wieku niezapomniany Jan Kaczmarek. Dziś wiemy jak prorocze to były słowa. Człowiek nie może żyć bez natury. Otoczony maszynami i komputerami staje się agresywny i skołowany.
Audio
Do serca przytul psa, weź na kolana kota
Foto: Glow Images/East News

Każdego dnia odbieramy 30GB informacji. To można przeliczyć na 100 tysięcy słów. Tak gigantyczna ilość informacji powoduje, że tracimy orientację, nie wiemy co jest ważne, co nie, nie potrafimy sobie z tym poradzić i się wyłączamy. Podobnie jak komputer, gdy dostarczymy mu zbyt wiele poleceń w krótkim czasie daje komunikat stack overflow. I trzeba maszynę wyłączyć z prądu, bo już żadnego polecenia nie wykona.

- Stajemy się maszynami, bo żyjemy wyłącznie wśród maszyn, komputerów, telewizorów, smartfonów i nie wiadomo czego jeszcze - mówi Katarzyna Sroczyńska redaktor prowadząca magazyn Coaching w rozmowie z Karoliną Rożej ( "Cztery Pory Roku" ). A okazuje się, że wystarczy 20 minut dziennie obcować z naturą, by poziom hormonu stresu kortyzolu znacznie spadł. Godzina spędzona w lesie pozwala na nowo się skoncentrować i opanować myśli.

Ogromne znaczenie dla naszej sprawności umysłowej i jakości życia ma odpowiednie środowisko, w którym pracujemy. W firmach, gdzie duże okna wychodzą na park, na drzerwa i zieleń pracownicy popełniają znacznie mniej błędów i są dużo bardziej wydajni. Młodzież, która w szkole miała dużo kontaktów z przyrodą, w dorosłym życiu rzadziej popada w konflikt z prawem i jest mniej agresywna.

Jeśli chcemy pozostać ludzmi, a nie zmienić się w maszyny, to popatrzmy w okno na zielone drzewo i zanućmy razem z Janem Kaczmarkiem:

Nim karmiona sztucznie krowa
da zielone, chude mleko,
zanim wzruszysz się wąchając sztuczny kwiat.
Zanim naturalny ersatz
w krew ci wejdzie tak daleko,
że polubisz plastikowy,
śmieszny świat.

AS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Neuroinformatyka - wyzwanie przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2009 12:29
Badacze realizują na jawie, to co widzieliśmy na ekranach kin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komputer sterowany ludzką myślą

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2010 11:30
Koncerny informatyczne poszukują sposobu, dzięki któremu będzie możliwe bezpośrednie komunikowani się komputera z mózgiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poruszaj myślą

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2010 15:30
Przełom – wyizolowano sygnały z mózgu, które są odpowiedzialne za sterowanie ruchem ciała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Interfejsy mózg - komputer

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2011 12:00
Interfejsy mózg - komputer (ang. Brain-Computer Interface, BCI) to najnowsza technologia rozwijana bardzo intensywnie w ostatniej dekadzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komputer jako przedłużenie mózgu

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2011 12:00
Wózek inwalidzki prowadzony za pomocą myśli, telefon komórkowy dobierający piosenkę do naszego nastroju - takie możliwości zapewni aplikacja NeurON młodych naukowców z Politechniki Gdańskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komputer pomoże leczyć choroby psychiczne?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2011 06:45
Systemy komputerowe mogą niedługo pomóc w leczeniu chorób psychicznych. Nową technologię opracowali naukowcy z amerykańskiego uniwersytetu MIT.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Myślenie obrazami

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2012 12:00
Książka Temple Grandin, u której w dzieciństwie zdiagnozowano autyzm, opowiada o tym, jak działa jej umysł.
rozwiń zwiń