"Inwestujmy w nasze zdrowie"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2012 13:00
Do profilaktyki prozdrowotnej nawoływała w Jedynce Jolanta Kwaśniewska, była pierwsza dama, założycielka i prezeska Fundacji Porozumienie Bez Barier, współautorka książki "Co każdy duży chłopiec wiedzieć powinien".
Audio
Jolanta Kwaśniewska
Jolanta KwaśniewskaFoto: Polskie Radio

- Jeśli chodzi o profilaktykę prozdrowotną, to nasi panowie do końca życia pozostają dużymi chłopcami - tłumaczyła w "Czterech porach roku" tytuł książki Jolanta Kwaśniewska.

To drugie, po 10-letniej przerwie, wydanie "Co każdy duży chłopiec wiedzieć powinien". - Gdy patrzymy na różnego rodzaju wskaźniki, to one tak za bardzo się nie poprawiły. Dlatego trzeba takie duże programy powtarzać - mówiła była pierwsza dama.

W tym celu kierowana przez Jolantę Kwaśniewską Fundacja "Porozumienie Bez Barier" prowadzi program profilakryki prozdrowotnej skierowany do mężczyzn. Jednym z jego elementów jest promowanie zdrowej diety. - Nasze zachowania dotyczące stołu, kultury jedzenia troszeczkę się zmieniają. Nadal jednak jemy zbyt tłusto, zbyt dużo mięsa, zbyt słodko, a za mało jarzyn - podkreślała Jolanta Kwaśniewska.

Podwyższony cholesterol to z kolei ryzyko zawału i wylewu krwi do mózgu, które według słów prezeski Fundacji są "najgroźniejszymi zabójcami mężczyzn w Polsce".

Jolanta
Jolanta Kwaśniewska w studiu Jedynki/foto. Polskie Radio

Jak zachęcić mężczyznę do badań profilaktycznych, dlaczego jest to trudniejsze niż w przypadku kobiety i jak dbać o zdrowie - dowiesz się z nagrania audycji.

Rozmawiała Sława Bieńczycka.

pg

Czytaj także

Większość z nas zgrzyta zębami!

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2012 11:18
Bruksizm to choroba cywilizacyjna, której podłożem są stres, napięcie i nadpobudliwość. Powoduje ona nieświadome zgrzytanie zębami i ich ścieranie, głównie podczas snu. O problemie opowiedziała w Jedynce lekarz stomatolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wracają upały. Pamiętaj o ochronie

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2012 12:27
- Opalanie to dodawanie sobie urody kosztem zdrowia - mówiła w Jedynce Joanna Chatizow, kosmetolog.
rozwiń zwiń