Bądź bratem, nie katem

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 14:37
Pod takim hasłem odbędzie się w tym roku akcja "Zerwijmy łańcuchy”. W blisko 50 miastach staną budy, do których każdy, kto tylko zechce, będzie mógł się na kilka minut przywiązać.
Audio
Pies na łańcuchu
Pies na łańcuchuFoto: KPP w Polkowicach

Wszystko po to, by zobaczyć, jak wygląda świat z perspektywy psa łańcuchowego.

- Dla każdej osoby, która po raz pierwszy zakłada łańcuch na szyję jest to szok. Zaznaczam, że nasze łańcuchy nie są ciężkie. Na co dzień psy bywają wiązane na łańcuchach przeznaczonych dla krów. Proszę sobie wyobrazić psa postury jamnika, który ma taki łańcuch na szyi. Osoby, które biorą udział w naszej akcji z reguły siedzą kilkanaście minut i nie są w stanie tego wytrzymać. Pies natomiast jest na tym łańcuchu 24 godziny na dobę - mówiła w Jedynce Magda Ciszewska, redaktorka naczelna miesięcznika "Mój pies” i współorganizatorka akcji.

Drugi z gości "Czterech pór roku", behawiorystka i trenerka psów Aneta Awtoniuk porównała stałe trzymanie psa na łańcuchu do współczesnej formy znęcania się nad zwierzętami. - Taki pies, oprócz wszelkich fizycznych niedogodności, widzi świat jak przez szybę. Często prowadzi to później do pogryzień. To jest jak z garnkiem, w którym gotujemy wodę i który nie ma żadnego ujścia dla pary. Tak właśnie czuje się pies łańcuchowy. On jest przez cały czas bombardowany bodźcami zewnętrznymi i nie ma żadnej możliwości żeby sobie z nimi poradzić.

Akcja "Zerwijmy łańcuchy" odbędzie się w niedzielę 23 września.

Posłuchaj całej rozmowy Karoliny Rożej i jej gości.

pg

Zobacz więcej na temat: Karolina Rożej gotowanie

Czytaj także

Zwierzę to nie rzecz, nie wyrzucaj go

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2012 13:02
Zbliżają się wakacje, czyli okres, w którym wiele zwierząt "gubi" swoje domy. Opiekunowie postanawiają się pozbyć swych podopiecznych, bo wyjeżdżają na przykład na urlop.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwierzęta w podróży: tak unikniesz tragedii

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 12:41
Jak zapobiegać chorobie lokacyjnej u zwierząt i w jakich warunkach mogą one podróżować samolotem czy pociągiem?
rozwiń zwiń