Twórca "Czasu honoru” zdradza sekrety scenarzystów

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2012 14:31
Jak oszczędzić na serialu i kto najbardziej przerabia napisane teksty? O kulisach powstawania jednego z najpopularniejszych seriali TVP opowiadał Jarosław Sokół.
Audio
  • Jarosław Sokół o tym, jak powstawał "Czas Honoru"
Na planie Czasu honoru
Na planie "Czasu honoru"Foto: mat.prasowe

Serial opowiadające wojenny losy Cichociemnych miał budżet porównywalny do dziejącego się współcześnie "Ojca Mateusza”. To o tyle istotne, że w "Czasie honoru” trzeba było m.in. odtworzyć realia Warszawy z II wojny światowej, a aktorów i statystów przebrać trzeba było w stroje z epoki, w tym także mundury. Jarosław Sokół przyznaje, że dla producentów "zawsze jest za drogo i cokolwiek by się nie napisało, trzeba przerabiać”. A jak? Na przykład w ten sposób, żeby w akcji nie brały udziału cztery ciężarówki, ale jedna.

Jan
Jan Wieczorkowski na planie serialu "Czas honoru"

Mimo ograniczeń finansowych serial, jak zapewniał gość "Czterech pór roku”, jest wierny historycznym realiom. – Z Ewą Wencel grzebaliśmy we wspomnieniach i pamiętnikach, część wydarzeń przedstawionych w fabule miała faktycznie miejsce. Na przykład akcja "Góral”, w której żołnierze AK uprowadzili samochód bankowy z pieniędzmi. Przy czym to raczej swobodny zarys wydarzeń, bo tamta rzeczywistość była prosta. I wszystko fantastycznie się udało, cała akcja trwała kilka minut i oddział bezpiecznie się wycofał. Nie byłoby specjalnie o czym opowiadać. Tymczasem serial jest o przeszkodach, z jakimi radzą sobie bohaterowie – opowiadał Jarosław Sokół.

Produkcja serialu już się zakończyła, TVP emituje aktualnie 5. sezon. Scenarzysta przyznaje, że serial zgodnie z pierwotnym zamysłem miał zakończyć się rok po wojnie. - I lepiej, żeby zostały po nim dobre wspomnienia. Lepiej nie przesadzać z ciągnięciem go. Serial w ogóle nie powinien trwać dłużej niż 5, może 6 sezonów – dodał Jarosław Sokół.

 

Co byłoby w kolejnej części, gdyby scenarzysta dostał szansę napisania jej? – Moim zdaniem, jeśli jest jeszcze miejsce na dopełnienie serialu, to warto byłoby zrobić serię cofniętą w czasie. Ppokazującą, co bohaterowie robili w czasie Powstania Warszawskiego. W serialu nie ma też ich działań z przełomowego roku wojny, czyli z 1943. Staram się łatać te luki przez książki, które napisałem – mówił gość radiowej Jedynki.

Jarosław
Jarosław Sokół, fot.Wojciech Kusiński/PR

Jarosław Sokół w rozmowie z Romanem Czejarkiem zdradził też m.in. nad czym pracuje obecnie i którzy aktorzy najbardziej zmieniają napisane kwestie. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

ei

Czytaj także

Jak się robi muzykę do serialu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2010 07:00
- Scena egzekucji sama narzuca pewne skojarzenia - mówił w Jedynce kompozytor muzyki do serialu "Czas Honoru".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Telekamery 2012: najwięcej nagród dla TVP

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2012 20:38
Wśród nagrodzonych znaleźli się m.in. Krzysztof Ziemiec, Jarosław Kret, "Magazyn Ekspresu Reporterów", program "Jaka to melodia" i serial "Czas Honoru".
rozwiń zwiń