Mamo, tato. Kocham inaczej!

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2012 11:18
Płacz, czy krzyk nie pomoże. Bo dziecko homoseksualizm już w sobie ma. W "Czterech porach roku" podpowiadamy, jak reagować, kiedy dziecko nam zakomunikuje, że jest gejem czy lesbijką.
Audio
Para homoseksualna
Para homoseksualnaFoto: Glow Images/East News

To dla rodzica jest szok, kiedy córka przyjdzie i powie, że kocha koleżankę, albo syn zadeklaruje miłość do kolegi. Łatwo powiedzieć, choć pewnie trudno to zrobić, ale rodzic powinien powstrzymać się od nerwowej reakcji. - Bo nieodpowiednie zachowanie może skutkować tym, że na długi czas stracimy kontakt z dzieckiem - przestrzega Daniel Bąk, psychoterapeuta.
O swojej reakcji opowiada w radiowej Jedynce pani Ada, która jest matką lesbijki. Dla niej to było zaskoczenie, kiedy 18-letnia córka oświadczyła, że najprawdopodobniej jest biseksualna i kocha koleżankę. Bo wcześniej nic nie wskazywało, że tak ukierunkuje swoje uczucia, zwłaszcza, że przez parę lat miała chłopaka. - Był to dla mnie szok ogromny - przyznaje pani Ada. I zaczęła zarzucać sobie, że popełniła jakieś błędy wychowawcze.
- Zrobiono badania i wykazały one, że kształtowanie orientacji seksualnej jest tak skomplikowana sprawą, że przenoszenie odpowiedzialności na rodziców nie ma uzasadnienia - wyjaśnia psychoterapeuta. Przyznaje, że w przypadku niektórych osób, to jaki był kontekst rodzinny będzie miało znaczenie, ale nie można tego uogólniać.
Posłuchaj całej rozmowy, w której także o tym, czy zapowiedzią skłonności homoseksualnych jest np. to, że chłopiec ubiera się w sukienki mamy lub interesuje się jej kosmetykami.
Rozmawiał Roman Czejarek.
(ag)  

Czytaj także

USA wesprą gejów i lesbijki na całym świecie

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2011 20:39
Biały Dom zapowiada, że Stany Zjednoczone rozpoczną promowanie praw homoseksualistów w innych krajach świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obama poparł małżeństwa homoseksualne

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 06:32
Przełomowa deklaracja prezydenta USA. Po raz pierwszy w historii poparł małżeństwa osób tej samej płci. - Mają do tego prawo - powiedział w wywiadzie dla telewizji ABC Barack Obama.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie homoseksualistów w PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2012 09:18
O życiu homoseksualistów w okresie PRL-u wiadomo niewiele. Krzysztof Tomasik postanowił zebrać strzępki materiałów i ułożyć w jedną, spójną całość. Tak powstała książka "Gejerel, czyli mniejszości seksualne w PRL-u".
rozwiń zwiń

Czytaj także

PO nie chce rozmawiać o związkach partnerskich?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2012 10:19
Klub PO zagłosuje za zdjęciem z porządku obrad Sejmu punktów dotyczących związków partnerskich - poinformował przedstawiciel tego ugrupowania Paweł Olszewski.
rozwiń zwiń