Wegetarianizm to nasza natura? "Przecież sierści nie przegryzę”

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2012 15:00
- Człowiek nie jest w stanie ogryźć surowej kości, bo mu nie smakuje. A teoretycznie, gdybyśmy faktycznie byli mięsożerni, powinno to być naszym przysmakiem - uważa lekarz Andrzej Budziszewski.
Audio
Wegetarianizm to nasza natura? Przecież sierści nie przegryzę
Foto: Glow Images/East News

Andrzej Budziszewski to weganin. - Czyli wegetarianin, ale bardziej radykalny. Nie jem żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Mleka, masła, serów, ani nawet miodu. Jogurt owszem, ale sojowy - tłumaczył w radiowej Jedynce w Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu.

Czy taka dieta to wariactwo i pozbawianie organizmu cennych składników? Andrzej Budziszewski przyznał, że cały czas spotyka się z takimi zarzutami. - Odsyłam wszystkich do świetnej książki lekarza Tomasza Nocunia, który pięknie o tym wszystkim pisze. Bo najgorsze jest to, że wegetarian krytykują osoby, które nic nie wiedzą na temat żywienia. Większość ludzi je to, do czego się przyzwyczaili, nie mając żadnej wiedzy - mówił gość "Czterech pór roku”.

Doktor Andrzej Budziszewski zdecydowanie twierdzi, że człowiek nie jest mięsożerny z natury. - Przewód pokarmowy mamy jak u zwierzęcia roślinożernego, czyli długi. Zęby też jak u roślinożernych. Przecież nie potrafimy przebić się przez sierść czy ścięgno. Człowiek nie jest w stanie ogryźć surowej kości, a w teorii powinno to być naszym przysmakiem. Przecież zwierzęta mięsożerne nie muszą przyprawiać i gotować mięsa! - tłumaczył.

Więcej informajcji o wegetarianizmie znajdziesz TU

Kuchnia wegetariańska, zdaniem eksperta, jest nie tylko zdrowa, ale też pożywna i tania. - Za to ta oparta na mięsie jest niezdrowa i droga, ale my o tym nie mówimy - dodał Andrzej Budziszewski. Gość radiowej Jedynki obalał też pogląd mówiący, że mięso ma niezbędne dla zdrowia składniki. - W mięsie cennych składników jest mniej niż w roślinach, a do tego są trudno dostępne. To tak, jakby jeść coś dobrego plastikowym w opakowaniu - powiedział Budziszewsk,i podając siebie za przykład. - Mam 59 lat, nigdy nie miałem problemów z wagą, czuje się świetnie, uprawiam sport. Nie jem mięsa od 25 lat i nie widzę żadnych powodów, dla których miałbym je jeść - dodał.

Co weganin je na śniadanie i dlaczego wegetarianizm wkrótce opanuje świat? Tego dowiesz się słuchając nagrania audycji. Zapraszamy!

Rozmawiał Roman Czejarek.

ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przez soję nie staniesz się kobietą

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 10:00
Trwa Tydzień Wegetarianizmu. Wielu twierdzi, że podstawą diety wegan jest soja - czy to prawda zapytaliśmy Emila Stanisławskiego z Fundacji Viva!
rozwiń zwiń

Czytaj także

McDonald's otwiera wegetariańską restaurację

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 17:07
McDonald's, którego najbardziej znanym produktem jest hamburger Big Mac, otworzy w Indiach swoją pierwszą wegetariańską restaurację.
rozwiń zwiń