Wegetarianizm to nasza natura? "Przecież sierści nie przegryzę”

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2012 15:00
- Człowiek nie jest w stanie ogryźć surowej kości, bo mu nie smakuje. A teoretycznie, gdybyśmy faktycznie byli mięsożerni, powinno to być naszym przysmakiem - uważa lekarz Andrzej Budziszewski.
Audio
Wegetarianizm to nasza natura? Przecież sierści nie przegryzę
Foto: Glow Images/East News

Andrzej Budziszewski to weganin. - Czyli wegetarianin, ale bardziej radykalny. Nie jem żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Mleka, masła, serów, ani nawet miodu. Jogurt owszem, ale sojowy - tłumaczył w radiowej Jedynce w Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu.

Czy taka dieta to wariactwo i pozbawianie organizmu cennych składników? Andrzej Budziszewski przyznał, że cały czas spotyka się z takimi zarzutami. - Odsyłam wszystkich do świetnej książki lekarza Tomasza Nocunia, który pięknie o tym wszystkim pisze. Bo najgorsze jest to, że wegetarian krytykują osoby, które nic nie wiedzą na temat żywienia. Większość ludzi je to, do czego się przyzwyczaili, nie mając żadnej wiedzy - mówił gość "Czterech pór roku”.

Doktor Andrzej Budziszewski zdecydowanie twierdzi, że człowiek nie jest mięsożerny z natury. - Przewód pokarmowy mamy jak u zwierzęcia roślinożernego, czyli długi. Zęby też jak u roślinożernych. Przecież nie potrafimy przebić się przez sierść czy ścięgno. Człowiek nie jest w stanie ogryźć surowej kości, a w teorii powinno to być naszym przysmakiem. Przecież zwierzęta mięsożerne nie muszą przyprawiać i gotować mięsa! - tłumaczył.

Więcej informajcji o wegetarianizmie znajdziesz TU

Kuchnia wegetariańska, zdaniem eksperta, jest nie tylko zdrowa, ale też pożywna i tania. - Za to ta oparta na mięsie jest niezdrowa i droga, ale my o tym nie mówimy - dodał Andrzej Budziszewski. Gość radiowej Jedynki obalał też pogląd mówiący, że mięso ma niezbędne dla zdrowia składniki. - W mięsie cennych składników jest mniej niż w roślinach, a do tego są trudno dostępne. To tak, jakby jeść coś dobrego plastikowym w opakowaniu - powiedział Budziszewsk,i podając siebie za przykład. - Mam 59 lat, nigdy nie miałem problemów z wagą, czuje się świetnie, uprawiam sport. Nie jem mięsa od 25 lat i nie widzę żadnych powodów, dla których miałbym je jeść - dodał.

Co weganin je na śniadanie i dlaczego wegetarianizm wkrótce opanuje świat? Tego dowiesz się słuchając nagrania audycji. Zapraszamy!

Rozmawiał Roman Czejarek.

ei

Czytaj także

Przez soję nie staniesz się kobietą

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 10:00
Trwa Tydzień Wegetarianizmu. Wielu twierdzi, że podstawą diety wegan jest soja - czy to prawda zapytaliśmy Emila Stanisławskiego z Fundacji Viva!
rozwiń zwiń

Czytaj także

McDonald's otwiera wegetariańską restaurację

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 17:07
McDonald's, którego najbardziej znanym produktem jest hamburger Big Mac, otworzy w Indiach swoją pierwszą wegetariańską restaurację.
rozwiń zwiń