Filmowy "Magik”: bohaterstwo to walka ze ściemą

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 13:52
- Nie znam się na marketingu, ale byłem przekonany, że to będzie głośny film. Bo temat jest głośny. Paktofonika ukształtowała dzisiejszych trzydziestolatków, ale i wiele osób młodszych - mówił w radiowej Jedynce Marcin Kowalczyk, czyli "Magik" z filmu "Jesteś Bogiem".
Audio
Marcin Kowalczyk
Marcin KowalczykFoto: M.Borawska/PR

Czy fenomen zespołu i filmu opiera się na wykluczeniu społecznym młodych hiphopowców?  - To stereotyp, że oni byli z marginesu społeczeństwa. Zresztą o tym mówi film. Paktofonika to była trójka bardzo normalnych chłopców z różnych środowisk, postrzeganych jako "niszowe" jakiś czas temu. Na szczęście to się zmienia - powiedział Maciej Pisuk, scenarzysta filmu. Jego zdaniem "Jesteś Bogiem” to historia kariery, nie do końca udanej, ale też film o poszukiwaniu tożsamości i o realizacji marzeń.

Marcin Kowalczyk wspominał, że sam słuchał Paktofoniki, co pomogło mu przygotować się do roli. - Przegrywałem od kolegów kasety, więc dźwięk była raczej słaby. Ale ważna była zawartość i tekst, które przekazywała Paktofonika, a nie jakość samego nagrania - powiedział aktor.

Natomiast Maciej Pisuk nie poznał repertuaru Paktofoniki za czasów największych sukcesów, czyli pod koniec lat dziewięćdziesiątych. - To nie była muzyka z oficjalnego obiegu i nie dotarłem do niej. Ja postrzegałem hip-hop przez stereotypy: że to taka muzyka półświatka. Kiedy usłyszałem Paktofonikę, wiedziałem, że nie mogę tego odrzucić, bo to coś ciekawego. Aż w reportażu prasowym przeczytałem ich historię i skojarzyłem, że to właśnie ten zespół. Wtedy jeszcze bardziej mnie to zainteresowało. Pomyślałem, że ta historia dobrze będzie podsumowywać pierwsze 10 lat naszej niepodległości - mówił Pisuk.

Marcin
Marcin Kowalczyk, Maciej Pisuk i Roman Czejarek

Marcin Kowalczyk także podkreśla, że film porusza ciężki i bardzo istotny temat. Widzi go jednak nieco inaczej. - Chodzi o to, jak dzisiaj być bohaterem, kiedy nie trzeba bronić stolicy czy kraju, lecz siebie. Przed ściemą i gigantyczną manipulacją. Być bohaterem w tych czasach to kawał ciężkiej, systematycznej roboty. I tego dotyka ten film - dodał Kowalczyk.

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania audycji. Dowiesz się z niego, jak wyglądał casting do "Jesteś Bogiem", o czym będzie kolejny film Marcina Kowalczyka i dlaczego Maciej Pisuk w związku z Paktofoniką odczuwa "gorzką satysfakcję”.

Rozmawiał Roman Czejarek.

ei

Zobacz więcej na temat: KULTURA magik Jesteś Bogiem

Czytaj także

Złote Lwy dla debiutanta i reżyserki wielkiej produkcji

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2012 19:50
Najważniejsze nagrody festiwalu w Gdyni powędrowały w ręce twórców jednego z głośniejszych filmów ostatniego roku. Jury potrafiło również zaskoczyć, wysokie wyróżnienie przyznało aktorowi-debiutantowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dorociński: wiem, że do "Jesteś Bogiem” jestem za stary

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2012 16:03
- Zespół Paktofonika i ta muzyka są dla mnie bardzo ważne. Dlatego, jak tylko usłyszałem, że powstaje o nich film, bardzo chciałem wziąć w nim udział – mówił aktor Marcin Dorociński w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń