Aktorom trudno było myśleć... jak żołnierze

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2012 13:20
Wcale nie marsz, walka, musztra, ani strzelanie. Podobno aktorom na planie serialu "Misja Afganistan” najtrudniej było… stać się żołnierzami mentalnie.
Audio
  • Ciekawostki o produkcjach militarnych zebrała Karolina Rożej
Paweł Małaszyński w serialu Misja Afganistan
Paweł Małaszyński w serialu "Misja Afganistan" Foto: Canal +/mat. pras.

13-odcinkowy serial przedstawia pół roku z życia polskiego kontyngentu na misji. Historia opowiada o żołnierzach II plutonu pierwszej kompanii piechoty zmechanizowanej z Wędrzyna pod dowództwem młodego oficera - porucznika Pawła Konaszewicza (w tej roli Paweł Małaszyński).

"Misja Afganistan” emitowana jest aktualnie w telewizji Canal+. Pokazywane w serialu sytuacje nawiązują do aktualnych wydarzeń w Afganistanie, a twórcy szczególnie dbali o to, by wszystko wyglądało prawdziwie. - Chcieliśmy bardzo zachować realizm - podkreśla Paweł Małaszyński. Dlatego ekipa filmowa od wojska wypożyczała broń, pojazdy mechaniczne, czy mundury. Na planie był też konsultant, który zwracał uwagę, jeśli jakieś zachowania wydawały się mało realistyczne.

Aktorzy przeszli szkolenie pod okiem pułkownika Krzysztofa Przepiórki, byłego dowódcy jednostki GROM.  - Musieli się nauczyć, jak oddawać honory, zachowywać się w szyku. Do tego trochę taktyki poruszania się na polu walki. Czasami byłem mile zaskoczony, bo aktorzy okazywali się bardziej zdyscyplinowani niż żołnierze - opowiadał Krzysztof Przepiórka.

Trudność - jak wspominał - sprawiało im natomiast przestawienie się na obcą sobię filozofię . - Żołnierze się inaczej zachowują, inaczej mówią. Ich język jest cięty, oszczędny, trochę ubogi - mówił ekspert.

Współscenarzysta serialu Jan Pawlicki w listopadzie planuje lecieć do Afganistanu i tam nakręcić dokument o pracy żołnierzy. - Chciałem zbliżyć się do tego, co się tam dzieje. Spróbujemy wojnę pokazać oczami żołnierzy; będą mieć kamery na hełmach. Nie będzie żadnych wypowiedzi do kamer, żadnej inscenizacji - opowiadał Jan Pawlicki.

W jakiej grze komputerowej można być żołnierzem jednostki GROM i czy popkultura związana z tematyką wojskową może budować patriotyzm? Między innymi o tym usłyszysz w materiale Karoliny Rożej. Zapraszamy!

ei

Czytaj także

Małaszyński żołnierzem na misji w Afganistanie

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2011 21:09
Serial "Misja Afganistan" opowiadać będzie historię kilku polskich żołnierzy z jednego batalionu, którzy kierowani różną motywacją trafiają do Afganistanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cochise to nie jest fanaberia aktora

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2012 15:50
Paweł Małaszyński przez większość osób jest kojarzony z filmem. Niewielu wie, że od 20 lat zajmuje się muzyką, a od blisko 10 z kolegami z Białegostoku tworzy zespół Cochise.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Afganistanie rośnie konkurencja dla Bollywood?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 07:20
W ogarniętym wojną kraju powstaje coraz więcej małych wytwórni filmowych, w których kręcone są filmy przygodowe, obyczajowe a nawet seriale telewizyjne.
rozwiń zwiń