Gdy jedzenie jest wrogiem i zakazaną przyjemnością

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 12:12
- To nie do końca jest tak, że media są odpowiedzialne za anoreksję i bulimię - przekonywała w "Czterech porach roku” dr Magdalena Namysłowska, psychiatra i psychoterapeuta.
Audio
  • Gdy jedzenie jest wrogiem i zakazaną przyjemnością
Gdy jedzenie jest wrogiem i zakazaną przyjemnością
Foto: Glow Images/East News

Jej zdaniem gwałtowne chudnięcie u mężczyzn jest o wiele bardziej złożonym problem niż u kobiet, a anoreksja i bulimia w 90 proc. dotyczy właśnie płci pięknej.

Dr Magdalena Namysłowska mówiła, że poprzez kontrolowanie jedzenia pacjentki są w stanie bardzo często sprawować nadzór nad rodzinami, nad swoim życiem.

- One są w tym bardzo silne. I to jest najtrudniejsza sprawa, by walczyć z tą siłą. Każda z kobiet, w jakimś momencie życia stosuje dietę, jakieś ograniczenia. Wiemy jakie to jest trudne, ilu wymaga wyrzeczeń. Gdy moim pacjentkom udało się osiągnąć sukces w chudnięciu, to są dumne ze swojej samodyscypliny – tłumaczyła w radiowej Jedynce.

Dr
Dr Magdalena Namysłowska

Dr Magdalena Namysłowska zaznaczyła, że mitem jest "zwalanie” odpowiedzialności za nadmierne odchudzanie się na media, które promują wizerunek kobiety – "szkieletora”. Uważa, że anoreksja jest bardzo skomplikowaną chorobą i tylko jedną z jej przyczyn jest wpływ mediów.

- Zachodzą pewne zmiany w mózgu związane z niedożywieniem, które występuje w pierwszych fazach gwałtownego odchudzania się. Występują też różne objawy depresyjne, albo obsesyjno-kompulsywne - natrętne myśli, które bardzo podsycają tę chorobą. To nie jest tak, że te dziewczyny owładnięte są jedynie chęcią posiadania figury jak modelka – podkreślała.

W radiowej Jedynce zapewniała, że bardzo często choroba dziewczyn świadczą o tym, że w ich rodzinach występują problemy. Dlatego często zalecana jest w tego typu przypadkach terapia rodzinna.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pacjencie, poznaj swe prawa

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2010 11:16
Pacjent przyjęty do szpitala ma m.in. prawo do informacji o swoim stanie zdrowia i kontaktu z bliskimi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urodzeni wiosną bardziej narażeni na anoreksję

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2011 04:00
Z badań wynika, że dzieci urodzone wiosną nieco częściej zapadają na anoreksję. Brytyjscy naukowcy poszukują przyczyn plagi, która nęka tak wiele osób, zwłaszcza młodych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brak apetytu na życie

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2012 17:37
Anoreksja to choroba duszy i ciała. Tak naprawdę nie znamy jej przyczyn. Na szczęście jednak potrafimy ją skutecznie leczyć – mówi prof. Irena Namysłowska z Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Balet Narodowy walczy z anoreksją. Kto następny?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 21:22
Wydawcy zawarli pakt mówiący o tym, że będą oni współpracować tylko ze zdrowymi modelkami. Szczegóły akcji publikuje czerwcowy numer brytyjskiego wydania Vogue.
rozwiń zwiń