”Nie chcę, nie umiem, nie bawię się w internety”

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 13:00
Starsi czują lęk przed komputerem. "Nie ruszaj, bo mi popsujesz” słyszą od młodych. Mądry nauczyciel powinien cierpliwie tłumaczyć krok po kroku, w jaki sposób z niego korzystać.
Audio
  • "Cztery pory roku" o edukacji komputerowej seniorów
Nie chcę, nie umiem, nie bawię się w internety
Foto: Glow Images/East News

Seniorzy często mówią: nie potrafię, nie umiem, nie mam komputera, nie kupuję nowoczesnych urządzeń, nie chce mi się bawić "w komputery i internety”.

Elżbieta Ćwiklińska, założycielka Uniwersytetu Drugiego Wieku i Andrzej Pająk z magazynu komputerowego "Chip” przekonują, że nie warto jest rezygnować z przyjemności i korzyści, które daje internetowe okno na świat. Obawa przed nowymi technologiami wynika często z braku wiedzy, co można zyskać. Internet to kontakty z innymi, serwis aukcyjny, poszerzanie zainteresowań, porównywanie cen - starsi ludzie często nie zdają sobie sprawy, że to możliwe i przy tym bardzo proste.

Andrzej Pająk zauważył, że wsparciem jest zmniejszający się dystans do technologii, bo tych jest wokół nas coraz więcej. Na przykład: nowe telefony są w stanie przesyłać zdjęcia, które lubimy dostawać i oglądać.

Główną barierą dla internetu w przypadku starszych osób jest korzystanie z komputera lub z telefonu. Kiedy starsze osoby powoli się z tym zapoznają, internet nie jest dla nich wyzwaniem. Elżbieta Ćwiklińska radzi, żeby jeśli ktoś się zniechęcił, poszukał dobrego nauczyciela – który musi być cierpliwy. Młodsi często popełniają błąd i mówią "Mamo nie ruszaj komputera, bo mi wszystko popsujesz”. Wtedy "senior" może się onieśmielić.

Rozmawiała Karolina Rożej

agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

20. urodziny najsłynniejszych trzech literek

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2011 07:40
Dwie dekady temu powstało konsorpcjum World Wide Web WWW, które zajmuje się definiowaniem standardów tworzenia i umieszczania w internecie stron internetowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wirtualne porządki

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2011 14:55
Rzeczywistość wirtualna poszerzyła nasz świat nie tylko w kierunku nowych możliwości i rozrywek. Przybyła nam też nowa przestrzeń... do sprzątania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pilnuj dziecka w internecie

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2012 12:14
Zaufanie, zaufaniem, a kontrola musi być. Dlatego warto wiedzieć, co nasze dzieci robią, kiedy siedzą przed komputerem i surfują w sieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Każdy wirus komputerowy jest groźny" (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2012 10:33
W ubiegłym roku w polskim internecie odnotowano ponad 21 milionów niebezpiecznych incydentów - wynika z raportu CERT Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tablet dla babci, smartfon dla dziadka. Co jeszcze?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2012 17:23
Osoby starsze wcale nie muszą obawiać się nowoczesnych technologii. - Bo producenci gadżetów elektronicznych powoli, ale przystosowują jednak dla nich swoje urządzenia - mówił w radiowej Jedynce Kuba Marcinowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przerabiasz zdjęcia z sieci? Sprawdź, co ci grozi

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2012 10:55
Humorystyczne przeróbki cudzych fotografii, które robią furorę w Internecie, to – z prawniczego punku widzenia – bardzo grząski grunt. Jak rozwiązywać wątpliwości w tej sprawie radzili w Jedynce eksperci związani z projektem „Legalna Kultura”.
rozwiń zwiń