Tajemnice masażu: kiedy zaszkodzi, a kiedy pomoże

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 14:36
Szczególnie trzeba uważać, jeśli idziemy do masażysty zajmującego się technikami nastawiania kręgosłupa - ostrzega masażystka i fizjoterapeutka Edyta Filipowicz.
Audio
Tajemnice masażu: kiedy zaszkodzi, a kiedy pomoże
Foto: Glow Images/East News

Dwie podstawowe grupy masaży to masaż relaksacyjny i leczniczy. – Odmian relaksacyjnych jest bardzo dużo. Zasadniczo ruchy w nim są powolne, długie, ważna jest też atmosfera w gabinecie, światło, muzyka, a nawet jak ubrany jest terapeuta. Bo na przykład masaże  z różnych stron świata charakteryzują się tym, że masażysta ubiera odpowiednią chustę żeby, czy strój – opowiadała masażystka w "Czterech porach roku".

Masaże lecznicze i terapeutyczne zwykle wykonywane są mocniej. To głównie masaże pleców, który rozluźnia i działa przeciwbólowo. Jest też masaż limfatyczny, który pobudza limfę i zapobiega obrzękom oraz masaż sportowy, czyli przed, w trakcie, albo po wysiłku – wyliczała Edyta Filipowicz.

A jakie są przeciwwskazania do masażu?  - To wszelkie choroby nowotworowe, stany gorączkowe, ostre stany zapalne, choroby skóry czy choroby zakaźne – podkreślała ekspertka.  

Szukając dobrego masażysty Edyta Filipowicz radzi przede wszystkim zasięgnąć opinii osób, które już danego pracownika sprawdziły. – Odwiedzając nowy salon masażu warto sprawdzić jego stronę  internetową i poczytać o kwalifikacjach zatrudnionych tam osób – radzi fizjoterapeutka.

Ekspertka ostrzega też, że masaż czasami może szkodzić.  – Szczególnie, jeżeli ktoś zajmuje się technikami nastawiania kręgosłupa. Z drugiej strony, jeżeli wykonany jest zbyt lekko, nie przyniesie krzywdy, ale i nie pomoże – ostrzegała Edyta Filipowicz.

Czy będąc w ciąży można chodzić na masaże? Co to jest masaż limfatyczny? Jaka jest granica wieku i czy małe dzieci mogą być masowane? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w nagraniu audycji.

Rozmawiał Roman Czejarek.

ei

Zobacz więcej na temat: choroby skóry ciąża dzieci
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kto może zostać fizjoterapeutą? Każdy, kto chce

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2011 06:15
Wciąż nie ma przepisów określających kto może zostać fizjoterapeutą. W efekcie wystarczy skończyć kilkumiesięczny kurs i założyć własną działalność gospodarczą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Masaż działa jak leki

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2012 19:50
Terapia masażem powoduje wyłączanie działania genów odpowiedzialnych za stany zapalne, a włączanie tych genów, które ułatwiają proces zdrowienia mięśni - wynika z badań.
rozwiń zwiń