Do Polski przyjadą z Estonii kolejne rysie

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2012 12:16
Z trzech rysi, które zostały wypuszczone do lasu przeżyły dwa. Trzeci zdechł zaatakowany przez pasożyty. Ale WWF Polska chce w przyszłym roku wypuścić do polskich lasów kolejne dwa rysie.
Audio
  • Paweł Średziński mówi o introdukcji rysia w Polsce
Do Polski przyjadą z Estonii kolejne rysie
Foto: Bernard Landgraf/Wikimedia Commons

Rysie przyjadą do nas z Estonii, gdzie żyje ich dziko około 900 sztuk. To dużo, bo Estonia jest o wiele mniejsza od Polski, a u nas jest zaledwie ok. 60 rysi.

Paweł
Paweł Średziński z rysiem

- W Polsce zaledwie 11 procent kompleksów leśnych, które nadają się na siedlisko rysia jest zamieszkana przez tego drapieżnika - mówi Paweł Średziński z WWF Polska.

Wyjaśnia w radiowej Jedynce, że jest to spowodowane przerwaniem korytarzy migracyjnych. A ryś gorzej daje sobie z tym radę i nie wyjdzie na otwarta przestrzeń. W przeciwieństwie do wilka, który lepiej migruje, czego dowodem jest pojawienie się wilków na Dolnym Śląsku.
Dwa nowe rysie zostaną wypuszczone w Puszczy Piskiej. Specjaliści szacują, że w lasach tych może żyć od 20 do 40 osobników. Paweł Średziński zapewnia w "Czterech porach roku", że kiedy rysie już przyjadą do Polski to słuchacze zostaną zaproszeni, aby wybrać dla nich imię.
Posłuchaj całej rozmowy, z której można dowiedzieć się również, co będzie maskotką przyszłorocznego "Lata z radiem".
Rozmawiał Roman Czejarek.
(ag)

Zobacz więcej na temat: dolnośląskie Estonia POLSKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Uratowany ryś wróci do lasu. Z ukochaną

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2011 08:50
Trzymiesięczny ryś euroazjatycki o imieniu Rysiek przyjedzie w najbliższych dniach z ośrodka rehabilitacji zwierząt przy Nadleśnictwie Krynki w Puszczy Knyszyńskiej do Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, położonego w Puszczy Piskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyginęły 200 lat temu, widziano je w Karkonoszach

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2011 12:46
W czeskiej części Karkonoszy zaobserwowano rysie. Drapieżniki ostatni raz widziano na tym terenie na przełomie XVIII i XIX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rysie wrócą do mazurskich lasów!

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2012 11:30
Ponad 20 lat temu w mazurskich lasach żyły dzikie rysie. W 1989 roku zginęła tam ostatnia rysia rodzina...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato z Radiem: bo wszystkie ryśki to fajne chłopaki

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 11:00
- Mamy poważne plany wobec Ryszarda - przyznaje Kamil Dąbrowa, dyrektor Jedynki. - Chcemy, by zwiększył zarysienie naszego kraju - tłumaczy. Już w ten weekend "Lato z Radiem", wraz ze swoją maskotką, zawita do Uniejowa i Radomia. Zapraszamy do oglądania transmisji wideo z koncertów na naszych stronach.
rozwiń zwiń