Kupioną płytę możesz kopiować, ale nie bez końca

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 10:45
– Wszystko jest legalne, dopóki mówimy o korzystaniu we własnym zakresie, a nie o rozpowszechnianiu – tłumaczyła prawniczka, dr Katarzyna Błeszyńska.
Audio
Kupioną płytę możesz kopiować, ale nie bez końca
Foto: Glow Images/East News

Płytę, którą legalnie kupiliśmy, albo dostaliśmy w prezencie, możemy kopiować. – Bo czemuś ten dozwolony użytek jednak służy. Prawo zezwala nam na korzystanie w kręgu osób nam najbliższych. I ważne jest, że ma to być korzystanie, a nie rozpowszechnianie, czyli udostępnianie publiczne – tłumaczyła dr Katarzyna Błeszyńska .

Prawo stanowi, że zakres własnego korzystania dotyczy pojedynczych przypadków. - Czyli mogę skopiować dla mamy, taty, brata czy przyjaciela. Nie wolno nam jednak naruszać interesów twórcy, więc nie mogę kopiować tak bez końca. Przy czym podkreślę, że zarobkowe rozpowszechnianie utworów jest zawsze zabronione – mówiła ekspertka.

>> Więcej o kampanii Legalna Kultura znajdziesz tu

Dozwolony użytek – co podkreślał drugi z gości jedynki Jacek Wasilewski - dotyczy utworów z legalnego źródła. – Ale lepiej jest wskazać koledze, który chce od nas piosenkę, jej legalne źródło, niż samemu ja przesyłać kolejnym osobom – mówił prawnik w "Czterech porach roku”.

/

Co ważne, na utrwalenie danego dzieła potrzebna jest licencja. - Czyli kiedy idziemy do teatru, płacąc za bilet możemy obejrzeć przedstawienie, ale nie mamy prawa go nagrać. Podobnie jest z serwisem Youtube. Bo mamy tam utwór, na który autor wydał licencje, żeby można było to oglądać, a nie utrwalać. Dlatego w takim przypadku ściągając plik łamiemy prawo – tłumaczył dr Jacek Wasilewski.

Czy można kopiować płyty pożyczone? Co z zabezpieczonymi płytami? Jak korzystać z własnych płyt w miejscach publicznych, jak restauracja czy bar? Posłuchaj rad naszych ekspertów.

Rozmawiał Roman Czejarek.

ei

Zobacz więcej na temat: legalna kultura MUZYKA tata
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dorota Miśkiewicz będzie musiała przestać nagrywać?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2012 14:37
- Rozumiem ludzi, którzy narzekają na wysokie ceny płyt. Ale jeśli ja nie zarobię na wydaniu jednej płyty, to niestety, nie będę w stanie wydać drugiej – powiedziała wokalistka w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz zrobić zdjęcie na koncercie? Łamiesz prawo!

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2012 11:14
- Kupując bilet zgadzamy się na zasady zapisane przez organizatora w regulaminie. Nie łammy ich więc – przekonywał w "Czterech porach roku” dr Jacek Wasilewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

U cioci na imieninach. Co jeśli zdjęcia wyciekły do sieci?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 12:45
Żyjemy cyfrowym świecie, aktualizujemy nasze profile na Facebooku, dzielimy się zdjęciami z uroczystości rodzinnych i spotkań z przyjaciółmi. Czy na pewno mamy do tego prawo?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wrzuciłeś zdjęcie znajomych na "Fejsa"? Uważaj!

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 09:30
Niewykluczone, że zrobiłeś to bezprawnie. Znajomy ze zdjęcia może nie tylko "strzelić focha", ale także cię pozwać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Danuta Stenka: nigdy niczego nie ukradłam

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 11:00
- To, że masz ochotę na wypasiony baton w sklepie, a nie masz w tej chwili pieniędzy, to nie znaczy, że możesz podejść i go wziąć - stwierdziła ambasadorka kampanii "Legalna kultura".
rozwiń zwiń