Najsłynniejsze Barbary kina – poznaj kulisy ich karier

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2012 14:50
Kwiatkowska, Brylska, Krafftówna to ikony polskiego, a nawet europejskiego kina. O fenomenie ich popularności, a także o innych Barbarach znanych z kina i telewizji, opowiadała w Jedynce Bożena Janicka z miesięcznika "Kino".
Audio
Barbara Krafftówna
Barbara Krafftówna Foto: Wikipedia/GNU Free Documentation License/Berasategui

Barbara Kwiatkowska popularność zdobyła rolą tytułową w komedii Tadeusza Chmielewskiego "Ewa chce spać". - Później zaproponowano jej grę we francuskim filmie, więc wyjechała.  Następnie pojechała do Japonii i tam poznała swojego drugiego męża; pierwszym był Roman Polański. Ostatecznie zamieszkała w Monachium, gdzie bardzo działała na rzecz spraw polskich. Zmarła młodo, miała 55 lat, pochowana została w Krakowie - opowiadała Bożena Janicka.

Kolejną znaną, ekranową Barbarą jest Barbara Brylska. To rola w "Faraonie" Jerzego Kawalerowicza otworzyła jej drogę do kariery, natomiast postać Krzysi w "Panu Wołodyjowskim" i "Przygodach pana Michała" zapewniła jej wielką popularność. - Poza tym, że bardzo zdolna, była też nieprawdopodobnie piękna. Kino kocha taka urodę - mówiła Bożena Janicka.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Małgorzaty Raduchy. A w niej ciekawostki z życia m.in. Barbary Krafftówny, Barbary Burskiej, ale też fikcyjnych bohaterek filmowych, jak Barbara Radziwiłłówna, czy Barbara Niechcic.

ei

Czytaj także

Barbara Brylska w panteonie "Bałtyckich Gwiazd"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2012 19:16
Barbara Brylska została uhonorowana przez Rosjan "Bałtycką Gwiazdą". Nagroda przyznawana jest za wybitny wkład w budowaniu więzi kulturowych między narodami basenu Morza Bałtyckiego.
rozwiń zwiń