Nie piraćmy! Ściągając coś nielegalnie okradamy kogoś

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 10:30
Nielegalne ściągnięcie utworu muzycznego można porównać do sytuacji, kiedy wchodzimy do czyjegoś mieszkania, otwieramy szafę, bierzemy coś z niej i wychodzimy – mówił Robert Sroczyński ze Stowarzyszenia DJ Union, współpracującego z Legalną Kulturą i ZAiKS-em.
Audio
Nie piraćmy Ściągając coś nielegalnie okradamy kogoś
Foto: Glow Images/East News

W tej chwili dostęp do muzyki w internecie jest bardzo szeroki. Wiele utworów można ściągnąć bez jakiejkolwiek opłaty.

Wielu didżejów właśnie tak robi, ściąga piosenki z sieci i wykorzystuje je podczas imprez, które prowadzą. Tymczasem artykuł 22. prawa autorskiego pozwala ściągać utwory na własny użytek z legalnych źródeł. – Ściągniecie czegoś z nielegalnego źródła może być potraktowane przez policję jak paserstwo – tłumaczy Sroczyński.

Oczywiście zdarza się, że didżeje pobierają muzykę z sieci, nie bedąc świadomymi, że łamią prawo. - Na naszej stronie w zakładce "Prawo w kulturze" stworzyliśmy taki mini poradnik "ABC legalnego didżeja", w którym można znaleźć odpowiedzi na pytanie, co muszą wiedzieć didżeje, którzy tworzą mushapy, remiksy, sety  - informuje Aleksandra Sieńkowska z "Legalnej Kultury" (www.legalnakultura.pl).

DJ ma prawo do tego, żeby tworzyć remiksy na żywo. Ale jeśli użyje do tego utworów bez zgodny właściciela praw autorskich robi to nielegalnie. – Jeżeli chce nagrać swój własny utwór, przerobić go to musi mieć na to pozwolenie  – dodaje Sieńkowska.

Rozmawiał Roman Czejarek.

Więcej o rozpowszechnianiu muzyki m.in. w klubach i dyskotekach z legalnych źródeł i z poszanowaniem praw autorskich dowiesz się słuchając "Czterech pór roku".

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Internauci to najbardziej aktywni odbiorcy kultury (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2012 08:15
Osoby, które najwięcej ściągają z internetu, wydają najwięcej pieniędzy na kulturę. Tak wynika z raportu "Badania kultury. Społeczna cyrkulacja treści", opracowanego przez polskich naukowców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ściągaj kulturę legalnie

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2012 14:00
Potrzebujesz ściągnąć film czy utwór muzyczny? Zrób to legalnie. Nie odbieraj chleba artystom. Dowiedz się skąd możesz pobierać pliki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka, sieć, ściąganie. Czy razem to legalne?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2012 18:53
Komisja Europejska bierze pod lupę internetowe serwisy oferujące muzykę, a Czwórka sprawdza co możemy na tym zyskać. Będzie taniej i łatwiej, a może wręcz odwrotnie. Posłuchaj, czego możemy się spodziewać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co można umieścić na stronie internetowej?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2012 10:20
Aby wykorzystać czyjeś zdjęcie na stronie internetowej, trzeba wystąpić o zgodę. Tylko autor może udzielić nam licencji – odpłatnie lub bezpłatnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Danuta Stenka: nigdy niczego nie ukradłam

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 11:00
- To, że masz ochotę na wypasiony baton w sklepie, a nie masz w tej chwili pieniędzy, to nie znaczy, że możesz podejść i go wziąć - stwierdziła ambasadorka kampanii "Legalna kultura".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posłuchaj, jak legalnie ściągać z sieci!

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2012 12:25
Nieco ponad jedna trzecia Polaków uważa, że ściąganie utworów z nielegalnych źródeł jest kradzieżą wynika z badań Fundacji Legalna Kultura. Zakończył się pierwszy etap kampanii promującej korzystanie z legalnych źródeł kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kupioną płytę możesz kopiować, ale nie bez końca

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 10:45
– Wszystko jest legalne, dopóki mówimy o korzystaniu we własnym zakresie, a nie o rozpowszechnianiu – tłumaczyła prawniczka, dr Katarzyna Błeszyńska.
rozwiń zwiń