Dlaczego warto wierzyć w św. Mikołaja

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 15:08
- Każdy z naszego kręgu kulturowego ma jakieś wspomnienia z nim związane. Ludzie wierzą, że jest jakiś czynnik nadrzędny, który obserwuje zachowania dziecka przez cały rok i symbolicznie, w postaci św. Mikołaja, zjawia się, oferując piękny prezent albo rózgę - mówiła w Jedynce dr Aleksandra Piotrowska, psycholog.
Audio

Tradycję tę warto pielęgnować, a kluczową rolę mają do odegrania rodzice. - Św. Mikołaj ma do spełniania w życiu naszego dziecka wiele ważnych ról. Odzieranie go z tej magii i sprowadzanie wyłącznie do realnego świata jest tak naprawdę niedźwiedzią przysługą - tłumaczyła Aleksandra Piotrowska.

Psycholog zwracała jednak uwagę, że należy dziecku tłumaczyć, że nie każdy św. Mikołaj napotkany na ulicy lub w hipermarkecie jest prawdziwy. - To też byłoby wyrządzeniem dziecku krzywdy. Nastąpiła by dewaluacja tej ważnej idei - podkreślała w "Czterech porach roku"

Posłuchaj całej rozmowy Romana Czejarka i jego gościa.

pg

Czytaj także

To będą drogie święta

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 12:44
W tym roku szybko drożały ryby, więcej zapłacimy za karpia i śledzia. Jednak to nie koniec podwyżek na tradycyjnej świątecznej liście zakupów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryzys. Gdy św. Mikołaja nie stać na prezent

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 11:53
Psychoterapeuta Piotr Mosak wyjaśnia w radiowej Jedynce jak odmówić lub wytłumaczyć dziecku, że nie znajdzie pod choinką markowego i drogiego prezentu.
rozwiń zwiń