Legalni w sieci. Co nam wolno, a czego nie?

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2012 12:05
- Czym innym jest oglądanie filmu przez internautów jeżeli został udostępniony za zgodą twórcy, a czym innym dalsze rozpowszechnianie - tłumaczy radca prawny.
Audio
Legalni w sieci. Co nam wolno, a czego nie?
Foto: Glow Images/East News

Albert Stawiszyński, prawnik Legalnej Kultury wyjaśnia zawiłości prawa autorskiego dotyczące publikacji w internecie.

Przede wszystkim rozpowszechnianie musi odbywać się za zgodą autora. Zdaniem Stawiszyńskiego nieodpłatnie można korzystać z utworów i filmów, które są w sieci. Internauta może je ściągać i nagrywać, ale tylko jeśli zostały udostępnione za zgodą twórcy. – Zgodą w takim sensie, że inne osoby będą mogły to wykorzystać – powiedział.

Podaje przykład twórcy, który nakręcił film i zamieścił go w Internecie. W takiej sytuacji może być oglądany. - Nie wiąże się z tym żadna potrzeba uzyskania od autora zgody – wyjaśnił Stawiszyński.  

Ale już nie można tego filmu płatnie rozpowszechniać. – Jeżeli film wrzucony do domeny publicznej obejrzę, to jest ok. Natomiast jeśli chcę go nagrać na płytę, umieścić na swojej stronie internetowej, albo wykorzystać w celach zarobkowych, to już nie – powiedział Stawiszyński.

Inaczej mówiąc, można np. ulubiony serial telewizyjny, ale tylko do użytku osobistego. Dotyczy to też najbliższych osób np. zrobimy to dla kogoś z rodziny. Stawiszyński przyznaje, że prawo autorskie jest w tej sprawie nieprecyzyjne i jest wiele orzeczeń na jego temat, ale np. osobą najbliższą nie będzie osoba poznana kilka dni temu na ulicy.

Na pewno można nagrać sobie film lub program i później w warunkach domowych go sobie obejrzeć. Nie można już zaprosić na taki seans sąsiadów i wziąć od nich za to pieniądze.

Rozmawiał Roman Czejarek

tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PE odrzucił ACTA. "Dziecko wylano z kąpielą" (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2012 07:33
- Europie jest potrzebna umowa, która będzie pomagała państwom, podmiotom gospodarczym w walce z podróbkami, w walce z nieuczciwą konkurencją - twierdzi minister kultury Bogdan Zdrojewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co można umieścić na stronie internetowej?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2012 10:20
Aby wykorzystać czyjeś zdjęcie na stronie internetowej, trzeba wystąpić o zgodę. Tylko autor może udzielić nam licencji – odpłatnie lub bezpłatnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przerabiasz zdjęcia z sieci? Sprawdź, co ci grozi

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2012 10:55
Humorystyczne przeróbki cudzych fotografii, które robią furorę w Internecie, to – z prawniczego punku widzenia – bardzo grząski grunt. Jak rozwiązywać wątpliwości w tej sprawie radzili w Jedynce eksperci związani z projektem „Legalna Kultura”.
rozwiń zwiń