X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Patriota" brzmi dumnie. A co oznacza?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2012 12:07
- Nie podjąłby się zadania wyboru dziesięciu największych patriotów w polskiej historii - deklarował w "Czterech porach roku" profesor Michał Kopczyński z Muzeum Historii Polski.
Audio
Śmierć księcia Józefa Poniatowskiego - January Suchodolski
Śmierć księcia Józefa Poniatowskiego - January Suchodolski Foto: Copyright expired, PD-Art

Gość radiowej Jedynki utrzymywał, że było ich bardzo wielu. Jego zdaniem problem stanowi też definicja patrioty, zwłaszcza, jeśli uwzględnimy kontekst czasów, w których dana osoba żyła

- Funkcjonuje u nas mit, że patriotą jest ktoś, kto w taki czy w inny sposób walczył, niekoniecznie skutecznie, a najlepiej jak zginął za Ojczyznę - zaznaczył profesor Michał Kopczyński. Jego zdaniem taki profil bohatera pojawił się w pierwszej połowie XIX wieku. Gość Jedynki jako przykład podał postać księcia Józefa Poniatowskiego. Sęk w tym, że prawda historyczna znacząco różni się w tym przypadku od wykreowanego mitu. Historyk wyjaśnił, że wówczas było ogromne zapotrzebowanie na taką zmitologizowaną postać.

Zobacz serwis specjalny Radia Wolności >>>

Profesor Michał Kopczyński mówił także o postaci Stanisława Augusta Poniatowskiego, któremu odmówiono mu patriotyzmu, choć w opinii naszego gościa - nie do końca zasłużenie. Trudno natomiast mówić o patriotyzmie Mieszka I czy Bolesława Chrobrego, gdyż rządzili oni państwem, które było monarchią patrymonialną , czyli ich własnością.

Rozmawiał Roman Czejarek.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ojczyznę kochać trzeba i szanować

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2012 19:50
- Nie przepadam za dodatkowymi określeniami słowa patriotyzm, ale niewątpliwie ten współczesny jest inny niż był kiedyś - mówi Michał Kleiber.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sobieski niekoniecznie działał w interesie państwa"

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2012 16:00
O bitwie pod Wiedniem ostatnio głośno za sprawą filmu pod tym samym tytułem. O kulisach jednego z największych zwycięstw polskiego oręża mówił w Jedynce dr hab. Michał Kopczyński, historyk.
rozwiń zwiń