- Zmienia się świat, mentalność ludzi i uwarunkowania zewnętrzne dlatego dzisiaj trzeba mówić o patriotyzmie trochę inaczej - uważa gość radiowej Jedynki prof. Michał Kleiber prezes Polskiej Akademii Nauk.
Według profesora Kleibera wychowanie młodych pokoleń w duchu patriotyzmu to bardzo trudne zadanie. Jak twierdzi pomocną może być maksyma głoszona przez Jana Pawła II, która brzmi: "Miłość do ojczyzny jest wartością którą należy bezwzględnie kultywować, ale bez ciasnoty duchowej, wystrzegając się postaw patologicznych".
- Chodzi o źle rozumiany, skrajny nacjonalizm wśród tych wielkich pojęć, ale wśród tych bardziej codziennych, a także przykrych, jest kibolizm – wyjaśnia profesor.
Gość Jedynki dodaje, że kibolizm swoje źródło ma również w patriotycznych odczuciach, ale w istocie rzeczy jest koszmarem, który najwierniejszym kibicom piłkarskim potrafi odebrać satysfakcję z oglądania meczu piłki nożnej.
- Wśród społeczeństwa jest bardzo wiele antypatriotycznych zachowań, które pozornie "sprzedawane" są przez ich zwolenników jako patriotyczne - stwierdza Kleiber. - To są właśnie te patologie o których wspominał Ojciec Święty – dodaje.
Na pytanie czym jest współczesny patriotyzm próbowali także odpowiedzieć uczestnicy seminarium "Współczesny patriotyzm w wymiarze społecznym i gospodarczym" zorganizowanego w Warszawie przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego oraz Instytut Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk, które odbyło się we środę 5 kwietnia.
Rozmawiał Paweł Wojewódka.
(ah)