"Patriota" brzmi dumnie. A co oznacza?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2012 12:07
- Nie podjąłby się zadania wyboru dziesięciu największych patriotów w polskiej historii - deklarował w "Czterech porach roku" profesor Michał Kopczyński z Muzeum Historii Polski.
Audio
Śmierć księcia Józefa Poniatowskiego - January Suchodolski
Śmierć księcia Józefa Poniatowskiego - January Suchodolski Foto: Copyright expired, PD-Art

Gość radiowej Jedynki utrzymywał, że było ich bardzo wielu. Jego zdaniem problem stanowi też definicja patrioty, zwłaszcza, jeśli uwzględnimy kontekst czasów, w których dana osoba żyła

- Funkcjonuje u nas mit, że patriotą jest ktoś, kto w taki czy w inny sposób walczył, niekoniecznie skutecznie, a najlepiej jak zginął za Ojczyznę - zaznaczył profesor Michał Kopczyński. Jego zdaniem taki profil bohatera pojawił się w pierwszej połowie XIX wieku. Gość Jedynki jako przykład podał postać księcia Józefa Poniatowskiego. Sęk w tym, że prawda historyczna znacząco różni się w tym przypadku od wykreowanego mitu. Historyk wyjaśnił, że wówczas było ogromne zapotrzebowanie na taką zmitologizowaną postać.

Zobacz serwis specjalny Radia Wolności >>>

Profesor Michał Kopczyński mówił także o postaci Stanisława Augusta Poniatowskiego, któremu odmówiono mu patriotyzmu, choć w opinii naszego gościa - nie do końca zasłużenie. Trudno natomiast mówić o patriotyzmie Mieszka I czy Bolesława Chrobrego, gdyż rządzili oni państwem, które było monarchią patrymonialną , czyli ich własnością.

Rozmawiał Roman Czejarek.

Czytaj także

Ojczyznę kochać trzeba i szanować

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2012 19:50
- Nie przepadam za dodatkowymi określeniami słowa patriotyzm, ale niewątpliwie ten współczesny jest inny niż był kiedyś - mówi Michał Kleiber.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sobieski niekoniecznie działał w interesie państwa"

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2012 16:00
O bitwie pod Wiedniem ostatnio głośno za sprawą filmu pod tym samym tytułem. O kulisach jednego z największych zwycięstw polskiego oręża mówił w Jedynce dr hab. Michał Kopczyński, historyk.
rozwiń zwiń