X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nie musisz szukać dilera. W aptekach znajdziesz wszystko

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2012 11:09
Powszechnie dostępne lekarstwa zawierają takie substancje uzależniające, że narkotyki mogą się przy nich wydawać niegroźne...
Audio
Tabletka ellaOne jest obecnie dostępna w aptekach bez recepty
Tabletka "ellaOne" jest obecnie dostępna w aptekach bez receptyFoto: Nina-no/Wikimedia Commons/cc

Polacy przyjmują najwięcej leków na świecie. Statystyczny obywatel naszego kraju, wliczając noworodki, zjada dziennie 4,2 pigułki. I nie zastanawia się, czy te tabletki bardziej pomogą, czy bardziej zaszkodzą.
- Jesteśmy analfabetami farmaceutycznymi - mówi Robert Rutkowski, terapeuta uzależnień. Nie traktujemy paramedyków kupowanych bez recepty jako normalnych lekarstw. Nie czytamy ulotek i nie mówimy lekarzom, co bierzemy. A to bardzo ważne. - Tymczasem tanina, która jest w herbacie, upośledza wchłanianie żelaza, a nikotyna zmniejsza wchłanianie jednego z leków na depresję. Mógłbym tak wymieniać godzinami - mówi gość "Czterech pór roku".
Robert Rutkowski zwraca uwagę, że koncerny farmaceutyczne na wszelkie sposoby starają się przekonać Polaków, by kupowali lekarstwa. Każda reklama jest skierowana do konkretnego odbiorcy, np. kobiet czy mężczyzn w średnim wieku. - To najwspanialsza "dilernia" na świecie - zauważa ekspert. W powszechnie dostępnych lekarstwach można znaleźć środki zakazane, w tym narkotyki. - W aptekach kupimy takie substancje, że "niech się wszystkie narkotyki schowają" - mówi terapeuta w radiowej Jedynce.
Obawę musi budzić fakt, że coraz więcej lekarstw i zakazanych substancji przyjmuje młodzież. 22 % dziewcząt miało kontakt z lekami uspokajającymi. Wśród chłopców ten odsetek 11 procent. Ci ludzie są potencjalnymi klientami koncernów farmaceutycznych. Robert Rutkowski daje przykład trzech silnie uzależniających substancji, które są powszechnie dostępne: kodeiny, dextrometorfanu i pseudoefedryny. Ta ostatnia stanowi bazę do produkcji amfetaminy. Wspomniane substancje są powszechnie stosowane np. w lekarstwach przeciwko grypie i przeziębieniom.
Posłuchaj całej rozmowy z Robertem Rutkowskim, który życzył rodakom świąt bez pigułek.

Rozmawiał Roman Czejarek.
(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lekarz obala mit witaminy C: może być groźna

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2012 09:42
- Niezbędną, dzienna dawkę witaminy C spokojnie przyswoimy jedząc warzywa i owoce. Niestety Polacy coraz częściej przedawkowują witaminy - ostrzegał w radiowej Jedynce dr Michał Sutkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strzeż się antybiotyków!

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 13:00
Miały być aplikowane tylko w szczególnych przypadkach jego zagrożeniach. Stało się inaczej. Dziś z gabinetu lekarskiego prawie każdy pacjent wychodzi z przepisaną receptą na antybiotyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobiety ukrywają ten problem przed światem

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 15:03
- Pijak leżący pod mostem: tak nam się kojarzy alkoholizm. Ale to tylko znikomy procent osób, które piją. Dotyczy to również kobiet - mówiła w Jedynce Karolina Kopocz z Fundacji Art of Living, autorka tekstu "Opowieść o miłości, czyli jak piją kobiety”.
rozwiń zwiń