Rady na ból brzucha po przejedzeniu

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2012 12:38
Wiele osób po wigilijnej kolacji lub świątecznym obiedzie odczuwa bóle brzucha. Bo i potraw zjadło się dużo i tłuste były. W Jedynce radzimy, jak w zdrowiu przetrwać czas świątecznego obżarstwa.
Audio
Rady na ból brzucha po przejedzeniu
Foto: Glow Images/East News

- Najważniejszy przy stole jest umiar - radzi doktor Dariusz Sarti. Bo nawet jeśli ktoś zje trochę tłustych potraw, a potem wypije trochę alkoholu i zagryzie ciastem, to jeśli będzie robił to wstrzemięźliwie nic nie powinno się stać. Gość radiowej Jedynki ostrzega, aby nie wierzyć telewizyjnym reklamom, w których po objedzeniu się wystarczy łyknąć pigułkę i wszystko jest w porządku. Tak dobrze nie ma. Po przejedzeniu objawiają się wszystkie dolegliwości żołądkowe, takie jak bóle wątroby, trzustki, zgagi, pęcherzyki żółciowe. - Po przejedzeniu się nam naprawdę nic nie pomoże - mówi lekarz.
Błędny jest też pogląd, że jak najemy się tłustych potraw, to mamy zabezpieczenie przed nadmierną ilością alkoholu. - Najczęściej ostre zapalenie trzustki ujawnia się kiedy najemy się tłustego i napijemy wódeczki - przestrzega dr Sarti.
Posłuchaj wszystkich rad doktora Dariusza Sartiego.
Rozmawiał Roman Czejarek.
(ag)


Czytaj także

Dynia w roli primadonny patelni

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2011 17:38
W Akademii Le Cordon Bleu nazywa się ją owoco-warzywem. Krem dyniowy, babeczki z masą dyniową, dyniowe gołąbki bądź naleśniki, to tylko niektóre z królujących na francuskich stołach dań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie wiesz, co jesz

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2012 13:20
Coraz więcej osób coraz dokładniej przygląda się temu, co znajduje się na etykietach artykułów żywnościowych i słusznie.
rozwiń zwiń