Sauna czy kriokomora? Jak najbardziej, ale…

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2013 17:43
Czy kriokomora jest pożyteczna i czy każdy z niej może skorzystać? A wizyta w saunie? Kto powinien unikać sauny. W radiowej Jedynce porad udziela dr Jacek Woźniak, kardiolog.
Audio
  • Kardiolog, dr Jacek Woźniak w "Czterech porach roku"

Gość "Czterech pór roku" uważa, że ruchu bezwarunkowo należy zażywać. - Aktywność fizyczną zalecam każdemu, bez względu na wiek - mówi.

Dr
Dr Jacek Woźniak, kardiolog

Zwraca jednak uwagę na sytuacje, w których ilość ruchu trzeba ograniczyć. - Jeśli ktoś, na przykład, przeszedł operację, nie wolno mu się przemęczać, niech więc zasięgnie porady kardiologa co do tego, jak intensywnie może się ruszać. Na pewno nie powinien chodzić na siłownię, może natomiast pływać - podkreśla dr Woźniak.
Czy zawsze bezpieczne jest leczenie serca zimnem, czyli tzw. krioterapią? - Metodę tę stosowano już 2500 lat przed naszą erą - opowiada kardiolog. - Powoduje ona u pacjenta dobre samopoczucie. Należy jednak pamiętać, że nawet jeśli czujemy się dobrze, nie oznacza to, że pokonaliśmy chorobę. Dobre samopoczucie nie zastąpi zdrowia - ostrzega dr Woźniak. Dodaje, że w kriokomorze krew się ochładza, co spowalnia pracę serca. Zdaniem gościa "Czterech pór roku", również przed poddaniem się tego rodzaju kuracji trzeba zapytać o opinię lekarza.
Dr Woźniak namawia na wizytę u eksperta nie tylko w sytuacji, w której chodzi o zastosowanie konkretnej formy leczenia. Według niego, porada lekarska jest równie konieczna wtedy, gdy chcemy skorzystać z… sauny. - U człowieka zdrowego temperatura panująca w saunie wywołuje, oprócz pocenia się, inny negatywny skutek - słabszy przepływ krwi do serca. Przebywanie w podobnym miejscu jest więc raczej niewskazane nie tylko dla osób mających kłopoty z sercem, lecz także dla tych, którzy cierpią na jakiekolwiek choroby układu krążenia - twierdzi specjalista. - Osobie zmagającej się z takimi problemami radziłbym zapytać kardiologa, czy powinna korzystać z sauny. Radę tę kieruję przede wszystkim do mężczyzn, bo w ich przypadku istnieje większe niż u kobiet ryzyko, że pojawią się choroby układu krążenia - wyjaśnia dr Woźniak.
Rozmawiała Małgorzata Raducha.Zobacz więcej na temat: pływania siłownia zdrowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Serce masz tylko jedno. Zadbaj o nie!

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2012 14:42
Choroby serca i układu krążenia stanowią pierwszą przyczynę zgonów w naszej populacji. W "Debacie medycznej " mówimy o sercach Polaków i naszych postawach zdrowotnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pogotowie ratunkowe to nie przychodnia na kółkach

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2013 19:16
Od kilku tygodni trwa burzliwa dyskusja o raporcie NIK o pogotowiu ratunkowym. Okazuje się, że długie kolejki w przychodniach powodują, iż pacjenci traktują Szpitalne Oddziały Ratunkowe jako sposób na dotarcie do lekarza-specjalisty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hu hu cha, nasza zima zła

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2013 13:48
Zawitała prawdziwa zima. Gwałtowne ochłodzenie, zmiany temperatury. Przychodnie lekarski pękają w szwach. W "Magazynie medycznym" radzimy, jak nie poddać się wirusom i bakteriom.
rozwiń zwiń