Nie takie straszne, jak je malują. Rzecz o foliówkach

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 18:10
Ekolodzy buntują społeczeństwo przeciwko torebkom foliowym. Czy naprawdę szkodzą one środowisku? W "Czterech porach roku" fakty i mity o szkodliwości foliówek dla środowiska.
Audio
  • Czy torby foliowe naprawdę szkodzą środowisku? Posłuchaj!
Nie takie straszne, jak je malują. Rzecz o foliówkach
Foto: Wikimedia Commons

Dyrektor Fundacji Plastics Europe Polska, dr Kazimierz Borkowski zwraca w radiowej jedynce uwagę, że torby z folii, wbrew powszechnemu mniemaniu, nie wykorzystuje się tylko raz. - Można i trzeba używać jej wielokrotnie - podkreśla. I, tak naprawdę, nie ma znaczenia, jaki materiał najbardziej szkodzi środowisku, bo torba może być wykonana z czegokolwiek bądź. Ważne jest to, byśmy używali jej często. Istnieją na świecie ośrodki, w których bada się tzw. cykl życiowy torby, czyli okres od momentu jej produkcji aż po rozkład. Eksperci zwracają przy tym uwagę na to, jak często od chwili powstania torby była ona używana, ponieważ właśnie od tego zależy ilość zaoszczędzonej energii – tłumaczy dr Borkowski.

Czy właśnie w torby foliowe powinno się pakować produkty spożywcze? Zdaniem gościa "Czterech pór roku", bezwarunkowo tak. – Opakowywanie jedzenia w cokolwiek poza torbą z folii nie ma sensu. Sama torba ma wiele warstw i to ona najskuteczniej chroni produkt. Ponadto, istnieje wiele produktów, których samo wytwarzanie pochłania ogromne ilości zasobów naturalnych. Najlepszym przykładem jest wołowina. - Aby powstał jeden kilogram, trzeba zużyć aż 15 tysięcy litrów wody! Skoro więc sama produkcja mięsa zagraża środowisku w takim stopniu, po co poprzez wytwarzanie innych opakowań niż torby foliowe jeszcze to zagrożenie zwiększać? – pyta dr Borkowski.

– Nie tylko zresztą mięso, ale jakikolwiek inny produkt spożywczy w torbie foliowej na pewno się nie zepsuje – dodaje gość „Czterech pór roku”. – Mam na myśli chociażby ogórek, który zachowuje świeżość przez dwa do trzech dni. Jeśli włożymy go do torby z folii, jego smak i zapach będzie cieszyć nas o wiele dłużej – zapewnia dr Borkowski.

Rozmawiała Karolina Rożej.

mk

Czytaj także

Torebki foliowe

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2010 16:30
Znów rozgorzała dyskusja na temat foliówek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Recykling - to nie takie trudne

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2012 15:24
22 kwietnia obchodzony jest w Polsce Dzień Ziemi. Tymczasem dane dotyczące gospodarki śmieciami w naszym kraju są alarmujące.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludzkość zużywa o 50 proc. bogactw Ziemi za dużo

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 14:33
Ludzkość konsumuje dziś o 50 proc. więcej, niż Ziemia może nam zapewnić, Polacy - o ponad 100 proc., co stawia nas na 45. miejscu wśród 148 państw - informuje WWF w specjalnym raporcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kładka dla zwierząt z wyjściem na supermarket

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2012 03:07
Przy okazji budowy autostrad Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wydaje miliardy na ochronę środowiska, ale nie zawsze z sensem - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
rozwiń zwiń