Był Adamem Małyszem i Danutą Wałęsą. Potem go zdemaskowano...

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 14:48
Na jego koncie jest ponad 30 autorskich książek reporterskich. Jako ghostwriter jest też autorem kilkunastu "autobiografii" znanych osób, których już nie opatrzył swoim nazwiskiem.
Audio
  • Ghostwriter Jerzy Andrzejczak w "Czterech porach roku"
Był Adamem Małyszem i Danutą Wałęsą. Potem go zdemaskowano...
Foto: Glow Images/East News

Ghostwriter to wynajęty pisarz, który po przeprowadzeniu szeregu rozmów z zainteresowanym pisze jego historię życia, czyli "autobiografię". Historię takiego "ducha" przeniósł na ekran Roman Polański w filmie "Autor widmo". To po tym filmie zrobiło się głośno o ghostwriterach.

Jerzy
Jerzy Andrzejczak w studiu radiowej Jedynki

Jerzy Andrzejczak, autor "autobiografii" kilkunastu gwiazd, m.in. Adama Małysza i Danuty Wałęsym, żałuje, że jego nazwisko stało się znane. - To był zły krok, powinienem pozostać tym duchem, którym byłem przez ponad 20 lat - mówi gość "Czterech pór roku". Zresztą on sam się nie ujawniał. Jego nazwisko zostało upublicznione przez innego ghoswritera. A efektem stały się zaproszenia do mediów, co wcale nie przysłużyło się pisarzowi. - Zauważyłem, że im więcej mnie w mediach, tym mniej dostaję zleceń. Dyskrecja w tym zawodzie to jedna z najważniejszych sprawa - zwraca uwagę.
W Polsce zajęcie ghostwritera jest działalnością nielegalną. Według naszego prawa nie można odstępować praw autorskich. Można jedynie odstępować prawa majątkowe. W Polsce działa około 10 ghostwriterów, ale ich liczba powoli rośnie.
A jak pisze się cudze autobiografie? Należy przeprowadzić z zainteresowanym wiele rozmów , żeby wydobyć z niego coś ciekawego. - Potrzebny jest jakiś moduł, na podstawie którego zbudujemy jego historię. Bo ja jestem zawodowcem od opowiadania ciekawych historii - mówi Jerzy Andrzejczak. I wcale nie jest mu przykro, że na napisanych przez niego książkach nie figuruje jako autor. Bo jako ghostwriter nie napisał niczego świetnego: większość ciekawych rzeczy zostaje zwykle z ostatecznej wersji książki wyrzucona.
Posłuchaj całej rozmowy, w której gość radiowej Jedynki zdradza tajniki swojej pracy. Wyjaśnia też, w jaki sposób ujawniono, że napisał biografię Adama Małysza.

Rozmawiała Karolina Rożej.

(ag)Czytaj także

Wojciech Zembaty: pisanie książki to żmudny proces (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2011 14:58
"Koniec pieśni" to debiut literacki Wojciecha Zambatego. O sobie autor mówi "nieszczęśnik, który pisze książki". Dlaczego? Bo "proporcje nakładów i zwrotów w przypadku bycia pisarzem są straszliwe".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znany pisarz pod pseudonimem recenzuje swoje książki

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2012 20:08
Roger Jon Ellory, autor poczytnych kryminałów, stał się bohaterem skandalu w Wielkiej Brytanii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jesteś autorem, a nie chcą cię wydawać? Zobacz to

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2012 18:17
"Wydawnictwo Wykluczonych Autorów" - to propozycja dla osób utalentowanych literacko, ale nie mających możliwości wydania swoich utworów.
rozwiń zwiń