Dziecko na zamówienie? Uratuje chore rodzeństwo

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2013 15:28
Albo dziecko ratunkowe. Zaprojektowano je tak, by było wolne od śmiercionośnej choroby genetycznej, a jednocześnie, by było idealnym dawcą krwi pępowinowej, czyli komórek macierzystych dla chorego brata.
Audio
Dziecko na zamówienie? Uratuje chore rodzeństwo
Foto: Glow Images/East News

- Można je tak zaprojektować dzięki technologii, którą już mamy, czyli zapłodnieniu in vitro oraz analizom DNA, prowadzonym na komórkach zarodka - mówi Jan Stradowski, szef działu nauki miesięcznika "Focus". To dziecko jest takie, jak każde inne... z tą różnicą, że jest zdrowe, bo mówimy o rodzinach obciążonych chorobą genetyczną. - Jest przy tym idealnym dawcą dla starszego rodzeństwa - przyznaje ekspert w radiowej Jedynce.

A są to często choroby bardzo dramatyczne: chore dziecko albo umiera na oczach rodziców, albo nosi w sobie tykającą bombę. I wiadomo, że ona kiedyś wybuchnie. Lekarze wykorzystują krew pępowinową oraz komórki macierzyste noworodka. Normalnie taka krew jest niszczona jako odpad. 
Prof. Krzysztof Łukaszuk z kliniki INVICTA w Gdańsku przyznaje, że przeprowadzono jedną taką procedurę.  Więcej zapotrzebowania nie było. - Większość lekarzy, którzy zajmują się pacjentami z chorobą genetyczną, błędnie informuje, że w Polsce zabieg ten nie jest możliwy do przeprowadzenia - ubolewa gość "Czterech pór roku". Albo informują, że jedyne miejsce, w którym jest robiony, to Stany Zjednoczone, gdzie ceny są astronomiczne. Inną kwestią stanowią pieniądze. Za taką procedurę rodzice muszą w Polsce zapłacić z własnej kieszeni. To koszt rzędu minimum 15-20 tysięcy złotych, łącznie z zapłodnieniem pozaustrojowym. Ale to i tak taniej niż za granicą.

Profesor zapewnia, że nikomu przy takim zabiegu krzywda się nie dzieje. - Wydaje mi się, że przeprowadzanie procedur, które umożliwiają urodzenie zdrowego dziecka, jest wspaniałym rozwiązaniem. Zwłaszcza, że rodzice i tak nowego potomka potrzebują, bo nie wiedzą, czy to pierwsze dziecko będzie żyło  - podkreśla lekarz.
Posłuchaj całej rozmowy, którą prowadził Roman Czejarek.
(ag)iCzytaj także

Medycyna czy eugenika? O badaniach zarodków

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2011 17:35
Wybieranie tylko zdrowych zarodków do zapłodnienia in vitro to dla jednych walka ze śmiertelnymi chorobami, dla innych łamanie etycznych norm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tylko urodzenie dziecka jest w stanie tę chorobę wyleczyć"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2012 11:31
Metody leczenia niepłodności budzą wielkie emocje. Często w debacie publicznej argumenty medyczne nie są istotne, lecz służą jedynie erystyce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KE grozi Polsce za in vitro "na dziko"

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2013 10:00
Polski rząd dostał ultimatum - ma dwa miesiące na powiadomienie, co zrobił, by uregulować problem zapłodnienia in vitro - informuje "Gazeta Wyborcza".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arłukowicz: nie chcę ustawy, która ograniczy in vitro

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2013 13:00
Bartosz Arlukowicz nie deklaruje, kiedy będzie ustawa o in vitro. Komisja Europejska dała Polsce dwa miesiące na odpowiedź, co zrobiła w sprawie przepisów.
rozwiń zwiń