Wspólne biesiadowanie przy kociołku

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2013 20:43
Kiedy wszyscy jedzą skupieni wokół jednego miejsca to umacnia przyjaźń i więzy międzyludzkie. O swoich sposobach na rodzinny posiłek opowiadają w "Czterech porach roku" Barbara i Piotr Adamczewscy.
Audio
  • Barbara i Piotr Adamczewscy w "Czterech porach roku"
Przygotowania do wigilii nie muszą być utrapieniem.
Przygotowania do wigilii nie muszą być utrapieniem.Foto: Glow Images/East News

Mówiąc o miejscu, w którym zbierają się wszyscy domownicy, goście Jedynki mieli na myśli stól z naaczyniem, które - jak na razie - nie pojawia się często w polskich stołach. To cataplana. Jest to rodzaj szybkowaru w kształcie globusa otwieranego w połowie. - Po otwarciu napełnia się go jedzeniem, np. owocami morza, po czym tak przygotowane zostawia się w piekarniku rozgrzanego do 200 stopni - tłumaczy Piotr Adamczewski.

Jak się okazuje taki sposób przyrządzania posiłków został wymyślony przez ubogich mieszkańców krajów. To popularne tzw. kociołki. - Teraz dania takie trafiają na najwytworniejsze stoły - opowiadają goście "Czterech pór roku".

Jeśli chcesz się dowiedzieć jakie dania można przyrządzić za pomocą cataplany, posłuchaj całej audycji. W niej również szczegółowy przepis na barszcz ukraiński.

Rozmawiał Roman Czejarek.

szr

Zobacz więcej na temat: owoce morza

Czytaj także

Sposoby na nudny rodzinny obiad

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2009 10:45
Sposoby na nudny rodzinny obiad
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak przyrządzić dietetyczne faworki?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2011 07:00
Faworki, zwane też chrustami i kreplami, są to chrupkie ciastka o słodkim smaku, w kształcie złożonej kokardki, smażone i posypane cukrem pudrem. Słowem: pyszności!
rozwiń zwiń