Talent do nauki języków obcych to mit

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2013 13:44
Są tacy, którzy władają kilkoma czy nawet kilkunastoma językami obcymi. Inni natomiast mają problem, by nauczyć się choćby jednego. Jak przekonywała w Jedynce Ewa Zaremba, to nie kwestia talentu, tylko wypadkowa wielu zdolności umysłowych.
Audio
  • Ewa Zaremba, autorka książki "Super skuteczne strategie opanowywania języków obcych"
  • Tadeusz Chudecki opanował 10 języków obcych
Języków można się uczyć w każdym wieku
Języków można się uczyć w każdym wiekuFoto: Glow Images/East News

- To przede wszystkim odpowiedni poziom inteligencji, umiejętność kojarzenia różnych pojęć, dobra pamięć i szybkie kodowanie w pamięci oraz odzyskiwanie z niej pewnych danych. A także kwestia bystrości umysłu, szybkości myślenia - mówiła autorka książki "Super skuteczne strategie opanowywania języków obcych".

Ewa Zaremba przyznała, że nauka już od najmłodszych lat przynosi efekty. - Nawet jeśli małe dziecko będzie tylko słuchać języka lub poznawać pojedyncze słówka, to już dobrze. Jest to korzystne z neurobiologicznego punku widzenia. Lekarze zalecają zresztą, by dziecko wystawiać na jak najwięcej bodźców, które udrażniają pewne szlaki nerwowe w mózgu - tłumaczyła w "Czterech porach roku" ekspertka.

Anglista zaprzeczała równocześnie, że na naukę języka obcego może być za późno ze względu na wiek. - Osoby starsze mają zupełnie inną, nieraz dużo silniejszą motywację, niż uczniowie czy studenci. One naprawdę robią to dla siebie i za własne pieniądze. Mają ułożone życie i bardzo często mogą poświęcić znacznie więcej czasu edukacji.

Posłuchaj całej rozmowy Romana Czejarka i jego gościa. W audycji można było również usłyszeć Tadeusza Chudeckiego, aktora i podróżnika, który włada 10 językami obcymi.

pg

Zobacz więcej na temat: języki obce dzieci pieniądze

Czytaj także

Ucz się języków w CNK

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2012 17:00
Kolejny raz przenosimy się do Centrum Nauki Kopernik. Pokazujemy najciekawsze eksponaty wystawy RE:Generacja. Kolej na interaktywną naukę języków obcych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

LINGOAL: przeglądarka do nauki angielskiego na iPada

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 00:00
Lingoal to przeglądarka internetowa, którą wyposażono w zaawansowane funkcje do nauki angielskiego. Korzystanie z Lingoal rozpoczyna się od wyboru poziomu angielskiego, na jakim naszym zdaniem jesteśmy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najlepiej uczyć się języków na "głębokiej wodzie"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2012 16:35
Znajomość języków obcych w dzisiejszym świecie to podstawa. Warto się ich uczyć i wciąż rozwijać te umiejętności. A jak się ich uczyć, jakich błędów unikać podpowiadają czwórkowe ekspertki.
rozwiń zwiń