Głowy zagrożonych zwierząt w muzeum w Kielcach

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 13:39
O kontrowersyjnej ekspozycji mówi na antenie Jedynki Paweł Średziński z WWF Polska. Gość „Czterech pór roku” zdradza też, jakimi innymi metodami można przekazywać społeczeństwu wiedzę na temat dzikich zwierząt.
Audio
  • Co pokazano na wystawie w Kielcach? Jak dziś traktuje się polowanie? Jak powinna wyglądać edukacja przyrodnicza? Posłuchaj!
Głowy zagrożonych zwierząt w muzeum w Kielcach
Foto: Retron/self-made now/domena publiczna

Wedle informacji Pawła Średzińskiego, zorganizowana w kieleckim Muzeum Narodowym wystawa miała pełnić funkcję edukacyjną. Gość "Czterech pór roku" twierdzi jednak, że to, co zaprezentowano, nie miało z edukacją nic wspólnego. – Były tam trofea myśliwskie, odcięte głowy przedstawicieli wielu gatunków zagrożonych wyginięciem – na przykład, wilka. Znajdujące się przy poszczególnych trofeach tabliczki informowały jedynie, z jakim gatunkiem mamy do czynienia i jakie obszary on zamieszkuje. O tym, że któremukolwiek z nich grozi wyginięcie, nie zamieszczono nawet wzmianki... Co więcej, można było zapoznać się z dekalogiem myśliwskim i ze zdjęciami przedstawiającymi zadowolonego z siebie łowcę, myśliwego Władysława Kamusińskiego – irytuje się Paweł Średziński.

– Kolekcja trofeów należała do niego i to on przyniósł ją do Muzeum. Skoro teraz trofea są w posiadaniu placówki, jej kierownictwo powinno przynajmniej sprawdzić, czy zwierzęta te wolno było zabić – uważa gość "Czterech pór roku".

Paweł Średziński zwraca uwagę, że edukacja dotycząca przyrody i jej ochrony powinna wyglądać całkowicie inaczej. – Można, na przykład, oglądać filmy przyrodnicze lub wybrać się do lasu i obserwacja zwierząt w ich naturalnym środowisku – mówi gość "Czterech pór roku".

Rozmawiał Roman Czejarek.

Zobacz więcej na temat: Kielce muzeum wystawa POLSKA

Czytaj także

Uratowane cztery dni temu łosie będą żyły

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2011 17:28
Dwie samice łosia, uratowane w sobotę w Łęgach, mają szanse na przeżycie i powrót do zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiana obrazu myśliwego

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2011 21:13
Mało kto wie, że myśliwi z własnych pieniędzy utrzymują koła łowieckie, dokarmiają zwierzęta i dbają o łowiska...
rozwiń zwiń

Czytaj także

600-letnie jaja na wystawie w Krośnie

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2012 10:04
Sześć kurzych jaj, prezentowanych na stałej wystawie archeologicznej w Muzeum Podkarpackim w Krośnie na około 600 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Skandaliczna wystawa zwierząt". Apel do ministra

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2013 10:58
Zdaniem WWF Polska i Viva! Polska zachęca do zabijania rzadkich gatunków zwierząt i do łamania międzynarodowych przepisów Konwencji Waszyngtońskiej (CITES).
rozwiń zwiń