SMS-y potrafią skutecznie zatruć życie. Jak się bronić?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2013 12:00
Stalking, czyli uporczywe nękanie, to rodzaj przestępstwa, które przybiera w Polsce na sile. Tylko w zeszłym roku zgłoszono ponad 4,5 tysiące takich przypadków. Część sprawców działa za pomocą SMS-ów.
Audio
SMS-y potrafią skutecznie zatruć życie. Jak się bronić?
Foto: Glow Images/East News

Co zrobić ma osoba, która otrzymuje niechciane wiadomości tekstowe? Eksperci zalecają, by w pierwszej kolejności... skontaktować się z autorem takich smsów. - Wielu sprawców nie zdaje sobie sprawy, że to, co robi, jest przestępstwem zagrożonym karą więzienia do lat trzech. Od zeszłego roku takie przepisy obowiązują w Polsce. Być może świadomość odpowiedzialności karnej wpłynie nieco studząco na zapędy takiego sprawcy - mówił w "Czterech porach roku" Marcin Dulnik z platformy "serwersms.pl".

Gdy kontakt osobisty nie pomoże, z pomocą przychodzi technologia. - Możemy sięgnąć po aplikacje, które blokują sms-y z określonych numerów. Są one dostępne przede wszystkim na smartfony. Istnieje również możliwość zablokowania obraźliwych informacji w naszej skrzynce, tak żebyśmy ich nie widzieli. Nie będą się wyświetlały w naszej skrzynce odbiorczej. A na tym właśnie polega negatywny skutek stalkingu, że czytamy komunikaty, w których jest mnóstwo negatywnych emocji. One wpływają na nas i powodują, że szukamy pomocy, również tej psychologicznej - tłumaczył gość "Czterech pór roku".

Posłuchaj całej rozmowy Romana Czejarka z Marcinem Dulnikiem.

pg

Zobacz więcej na temat: zatrucie POLSKA smartfony

Czytaj także

Stalking. Teraz można z nim walczyć (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 11:30
- Stalking to uporczywe nękanie, które u ofiary wzbudza uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia - mówi minister sprawiedliwości. - Od niedawna obowiązują już nowe przepisy i teraz będzie można z nim walczyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz więcej Polaków skarży się na stalking

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2013 10:00
Błyskawicznie przybywa doniesień na uporczywe nękanie. W 2012 r. do policji wpłynęło ich prawie 4,5 tys., większość się potwierdziła - informuje "Rzeczpospolita", powołując się na dane KGP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stalking - jak się przed nim bronić?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 13:46
Liczba doniesień dotyczących uporczywego nękania, czyli stalkingu rośnie błyskawicznie. W 2012 r. do policji wpłynęło ich prawie 4,5 tys., a większość się potwierdziła. Dla porównania w II półroczu 2011 r. (od kiedy stalking jest przestępstwem) takich zgłoszeń było ok. 400.
rozwiń zwiń