Serial "Anna German": w Rosji byli zdziwieni, że robi go Polak

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2013 15:35
Waldemar Krzystek zdradził w Jedynce kulisy pracy nad 10-odcinkowym serialem o zmarłej 30 lat temu piosenkarce.
Audio
Fragment plakatu serialu Anna German
Fragment plakatu serialu "Anna German"Foto: materiały promocyjne

Anna German była córką Rosjanki holenderskiego pochodzenia i Niemca. Urodziła się w ZSSR, na terenie dzisiejszego Uzbekistanu. Dzieciństwo oraz młodość spędziła jednak we Wrocławiu. W czasie swej kariery wielokrotnie jeździła z koncertami do ZSRR, zdobywając sobie tam wielką popularność. Do dziś zresztą pamięć o piosenkarce jest w Rosji żywa. To właśnie pierwszy program tamtejszej telewizji publicznej jest producentem serialu "Anna German". Zdjęcia do niego powstawały w kilku krajach, m.in. jeszcze na Ukrainie i w Polsce. Za część kręconą w Rosji odpowiadał Waldemar Krzystek.

- Mieliśmy sceny z udziałem statystów i ludzie się pytali: "dlaczego serial o rosyjskiej piosenkarce robi polski reżyser?”. Wtedy odpowiadałem, że w Polsce wszyscy myślą, że Anna German była Polką i byliby zdziwieni, gdyby Polaków nie było przy tej produkcji - mówił w "Czterech porach roku" reżyser. Serial pokazuje, że Anna German bardziej czuła się Polką niż Rosjanką. - W pewnym momencie wybrała Polskę jako swoją ojczyznę, była obywatelką naszego kraju i nie chciała wracać do Związku Radzieckiego. Taka scena jest zresztą w serialu - tłumaczył Waldemar Krzystek.

Serial "Anna German" został już wyemitowany w Rosji. W Polsce serial pokaże TVP1. Premierowy odcinek będzie można obejrzeć 22 lutego.

Posłuchaj całej rozmowy Romana Czejarka z Waldemarem Krzystkiem. Gościem audycji była również Mariola Przyzwan, autorka książki "Anna German o sobie".

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jej "wysokość" Anna German

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2012 17:19
Gdy już usłyszą jej głos, są po prostu zachwyceni, że ktoś taki istniał i śpiewał. Wciąż jest królową, nawet dla młodych ludzi, urodzonych dawno po jej śmierci. Niestety tylko w Rosji...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosjanie nazwali jej imieniem planetę

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012 17:09
- Anna German miała wyjątkowy głos i osobowość. Nie przystaje ona trochę do naszych czasów, ale zarazem jest niesłychanie wymarzona w naszych czasach. Im mniej jest takich ludzi, tym bardziej o nich marzymy - mówił w Jedynce Tomasz Raczek.
rozwiń zwiń