X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Chcą mieć dzieci, a nie mogą

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2013 14:30
Polki i Polacy chcą mieć dzieci, zdecydowana większość chce mieć jedno dziecko, choć wielu myśli też o drugim potomku. Skoro tak, to dlaczego się nie udaje i rodzi się coraz mniej dzieci?
Audio
  • W "Czterech porach roku" dlaczego Polki chcą a nie mogą mieć dzieci
Chcą mieć dzieci, a nie mogą
Foto: Glow Images/East News

Generalnie Polki chcą mieć dzieci. A przynajmniej tak deklarują.  - Z naszych badań przeprowadzonych w 2010 roku na bardzo dużej grupie bo 20 tysięcy osób, wynika, że w grupie wiekowej 18-39 lat tylko 6 procent kobiet zadeklarowało, że nie chce mieć dziecka - mówi dr Anna Matysiak, ekonomistka i demografka z Instytutu Statystyki i Demografii SGH.
Skoro więc Polki chcą mieć dzieci, to dlaczego ich nie rodzą? - Przede wszystkim nie mają partnerów - wyjaśnia gość radiowej Jedynki. A dr Monika Mynarska, psycholożka i demografka społeczna z Instytutu Psychologii UKSW precyzuje, że wśród kobiet bezdzietnych 45 procent nigdy nie miało stałego partnera, takiego, z którym można coś planować.

Dr
Dr Anna Matysiak oraz dr Monika Mynarska

Ale dlaczego bardzo często kobiety nie chcą mieć więcej niż jedno dziecko? Ważą względy emocjonalne. - Z psychologicznej strony pierwsze dziecko zaspokaja już pewne potrzeby kobiety, mężczyzny, rodziny - mówi dr Mynarska. Poza tym po pierwszym dziecku dopiero wiadomo, z czym się wiąże z faktem.
Goście "Czterech pór roku" zwracają uwagę na pewną prawidłowość. Z inicjatywą urodzenia pierwszego dziecka w większości występują kobiety. Ale drugiego dziecka częściej chcą mężczyźni. Dlatego tak ważne jest partnerstwo w rodzinie.

Ale tak jak przy pierwszym dziecku państwo nie pomoże, bo za nas nie znajdzie partnera, to przy drugim i nastepnych juz pomóc może. Bo na to, czy będą kolejne dzieci w rodzinie ma wpływ wiele czynników. Przede wszystkim finanse. Stąd tak ważne jest wsparcie państwa. - Jak państwo chce mieć więcej dzieci, to państwo powinno wspierać finansowo rodziny - podkreślają obie ekspertki. I nie chodzi tylko o zasiłki.
Badania pokazują też, że ważna jest też gwarancja pracy po urlopie macierzyńskim. - Stąd ważne są usługi opiekuńcze, żeby kobieta mogła ze spokojną głową iść do pracy - mówią goście Jedynki. Czyli kłaniają się żłobki i przedszkola i to przede wszystkim w mniejszych miastach
Posłuchaj całej rozmowy, którą prowadził Roman Czejarek.
(ag)

Zobacz więcej na temat: dzieci finanse przedszkole
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dłuższy urlop - ma być lekarstwem na brak dzieci

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2012 06:48
W czwartek mamy poznać szczegóły nowego wydłużonego urlopu dla matek i ojców. Wiadomo na razie, że można będzie przedłużyć go do 12 miesięcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska pustoszeje. Młodzi żyją samotnie lub emigrują

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 16:20
Uczestnicy II Kongresu Demograficznego apelują do rządu o energiczne, systemowe działania w związku ze starzeniem się społeczeństwa. Ostrzegają przed poważnym zagrożeniem naruszenia równowagi międzypokoleniowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak ratować znikające Opole?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 16:00
W 2035 roku na Opolszczyźnie może być nawet o 12 procent mniej mieszkańców. To tak, jakby zniknęło miasto wielkości Opola. Władze województwa tworzą Specjalną Strefę Demograficzną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polsce grozi wyludnienie. Jesteśmy na 209. miejscu

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2013 07:51
Prognozy wskazują, że za 40 lat liczba Polaków zmaleje z 38,8 mln obecnie do 32 mln - podaje "Nasz Dziennik".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kobiety są w pewien sposób karane za posiadanie dziecka"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2013 16:03
Nowa demografia, czyli rosnąca liczba osób starszych i malejący przyrost naturalny, to wyzwanie dla Europy. Należy myśleć o dostosowaniu polityki społecznej, ale też pamiętać o roli relacji w rodzinie - podkreślali eksperci na konferencji w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oszustki pobierały zasiłki na nieistniejące dzieci

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2013 16:40
Co najmniej 70 takich przypadków odkryły władze socjalne w Norwegii. Straty budżetu państwa wyniosły około 30 milionów koron, czyli 17 milionów złotych.
rozwiń zwiń