X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Uważaj! Depresję u dzieci łatwo pomylić z humorami

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2013 14:37
- Z diagnozowaniem depresji u dzieci i młodzieży jest taki kłopot, że zmienny nastrój i emocjonalna niestałość, wahania od euforii do złości, są wpisane w ich rozwój - mówiła w Jedynce psycholog Patrycja Rzepecka.
Audio
Uważaj Depresję u dzieci łatwo pomylić z humorami
Foto: Glow Images/East News

Dlatego - jak podkreśla ekspertka - to przypadki często trudne do zdiagnozowania, nawet dla specjalistów. - Często pytamy więc rodziców, jak się młody człowiek zachowywał wcześniej - mówi Patrycja Rzepecka.

Bo zasadniczą kwestią w rozpoznaniu depresji jest długi czas. - Niepokojące powinny być objawy gorszego nastroju utrzymujące się przez rok. Ale może być też tak, że spadek aktywności jest gwałtowny, wtedy już nawet dwa tygodnie mogą być alarmujące. Chodzi np. o brak zainteresowania działaniami, które dotąd pozostawały dla dziecka bardzo ważne. Do tego spadek albo przyrost masy ciała bez zmiany w diecie... to powinno zwracać uwagę - opowiadała Patrycja Rzepecka.

A co jest znakiem, który powinien definitywnie zapalić rodzicom w głowie czerwoną lampkę? - Kiedy do rzeczy, które wymieniłam, dochodzi informacja, że młody człowiek zaczyna mówić o śmierci lub samobójstwie, trzeba natychmiast zadbać o pomoc - radzi psycholog.

Wg najnowszych statystyk depresja dotyczy około 3-4 procent dzieci do 12. roku życia i około 8 procent w przedziale do 18. roku. Więcej informacji o tym, jak pomóc dziecku z depresją, można usłyszeć w nagraniu audycji. Zapraszamy.

Rozmawiała Roman Czejarek.

ei

Zobacz więcej na temat: depresja psychologia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bez ego żyje się lżej?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 14:33
- W naszych czasach ego to nadmuchany mocno koncept, który często bardziej niszczy, niż buduje. Bez ego żyje się lżej - uważa psycholog Paweł Jan Mróz.
rozwiń zwiń